سایت شیک : طراحی سایت

برگزاری ایده بازار با حضور شرکتهای نوآور

برگزاری ایده بازار با حضور شرکتهای نوآور

به گزارش سایت شیک مدیرعامل شرکت ملی پست در رویداد «ایده بازار پست» با حضور شرکتهای نوآور و دانش بنیان پستی اظهار داشت که در قسمت های مختلف وظایف پستی، ۹۸ فرصت شغلی احصا شده که مقرر است در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، محمود لیائی -مدیرعامل شرکت ملی پست- در رویداد «ایده بازار پست» اظهار داشت: مقدمات این رویداد از دو هفته پیش شروع شد که این فرصت در هفته ارتباطات فراهم گردد تا از ظرفیت این هفته استفاده نماییم و قابلیت های شرکتهای نوآور را در حوزه پستی به نمایش بگذاریم و ظرفیت های بالقوه را به بالفعل تبدیل نماییم.
وی با اشاره به اینکه نقش شرکت ملی پست در حمل و نقل کشور انکارپذیر است، اظهار داشت: با عنایت به این نقش مقرر است از ظرفیت بخش خصوصی و شرکتهای نوآور و استارت آپی استفاده نماییم و این ظرفیت را به چند برابر افزایش دهیم. سازوکارهای دولتی اجازه توسعه زیادی در چارچوب اعتبارات دولتی نمی دهد، ازاین رو ما از این فرصتی که در سال تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین توسط مقام معظم رهبری تعیین شده، با ظرفیت بخش خصوصی به نحوه احسن استفاده نماییم برای هوشمندسازی و تحول دیجیتال.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: بنا داریم این همایش را به طور گسترده تر در هفته پست که هر ساله در روزهای منتهی به ۱۷ مهر برگزار می شود، با حضور بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ شرکت در حوزه های پستی و ارتباطات چاره هایی دارند، در جزیره کیش میزبانی نماییم. بنا داریم این همایش به صورت بین المللی باشد و از تمامی شرکتهای پست کشورهای مختلف دنیا از راه اتحادیه جهانی پست دعوت می نماییم که ضمن حضور در این رویداد و آشنایی با چاره ها و محصولات نوآور ایرانی، همراه خودشان شرکت هایی را بیاورند که حرفی برای گفتن در حوزه هوشمندسازی و تحول دیجیتال و خدمات پستی در کشور خودشان دارند و بتوانیم این ظرفیتی که در ایران بوجود آمده را به کشورهای بازدیدکننده این رویداد صادر نماییم. امیدواریم به سمتی برویم که به بازار این کشورها وارد شویم، با چاره ها و محصولات پستی شرکتهای نوآورمان.
۹۸ فرصت شغلی در فرآیندهای پستی احصا شده است
لیائی بیان نمود: هم اکنون ما حدود ۹۸ فرصت شغلی احصا کردیم در شرکت ملی پست که این تعداد مقرر است در قسمت های مختلف وظایف پستی در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد. ما چهار عمل اصلی قبول مرسوله، تجزیه مبادلات، رهسپاری و توزیع داریم. غیر از بخش کوچکی از تجزیه مبادلات که دولت بعنوان حاکمیت باید به آن اشراف داشته باشد، ما اجازه داریم بقیه فرآیندهای پستی را به بخش خصوصی برون سپاری نماییم. از بین این بخش های مختلف هم اکنون ۹۸ فرصت احصا شده که میتوان شناسنامه آنها را استخراج کرده و در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم تا در این ۹۸ فرصت سرمایه گزاری نموده، محصول عرضه کنند و ما بتوانیم در پست از این ظرفیت ها استفاده نماییم.
وی افزود: حالا هم یک هدف گذاری ۳۰۰ فرصته داریم که توسط کمیته نوآوری شروع شده و در یک مطالعه پژوهشی مقرر است عدد ۹۸ را به ۳۰۰ فرصت سرمایه گذاری بخش خصوصی برسانیم و بتوانیم حداقل ۳۰۰ شرکت نوآور را در حوزه های مختلف پستی جذب نماییم. اگر این اتفاق رخ دهد، ما بزرگ ترین دستگاهی هستیم که توانسته ایم به فرمان مقام معظم رهبری برای تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین لبیک بگوییم. پیشبینی می نماییم با تحقق ۳۰۰ فرصت سرمایه گذاری شاهد ایجاد نزدیک به ۵۰۰۰ شغل غیرمسقتیم در این عرصه باشیم.
مدیرعامل شرکت پست بیان نمود: اوایل هفته از معاون علمی رئیس جمهوری قول گرفتیم که با عنایت به این که با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری در پارک علم و فناوری پردیس، دوازدهمین رویداد اینوتکس را برگزار کردند، نخستین رویداد اینوتکس پست را در جزیره کیش شاهد باشیم، با حضور همان ۳۰۰ شرکت و این که بتوانیم هر سال این رویداد را پرشکوه تر از قبل برگزار نماییم و از ظرفیت هایی که بخش خصوصی دارد، حداکثر استفاده را ببریم.
لیائی افزود: همینطور امروز از وزیر ارتباطات قول گرفتیم که بزرگ ترین کارخانه نوآوری پست را در موزه ارتباطات ایجاد نماییم. حالا ۲۰۰۰ متر فضا برای این کار در نظر گرفته شده و از ظرفیت هایی که این فضا دارد، بنا داریم ۷۰۰۰ متر دیگر به این فضا اضافه نماییم و در انتهای سال شاهد افتتاح کارخانه نوآوری پست با ۹۰۰۰ متر فضای مفید برای حضور استارت آپ ها و شرکتهای نوآور در حوزه پستی و فناوری اطلاعات باشیم.
تعرفه های پستی تا ۱۰ روز آینده واقعی سازی می شوند
لیائی همینطور در حاشیه این رویداد و در جمع خبرنگاران، درباره تعرفه های پستی بیان نمود: تعرفه های در دیماه ۱۴۰۰ در مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات مصوب شده و ما اجازه پیاده سازی آنها را داشتیم، اما به علت تصمیم ستاد تنظیم بازار که تا انتهای سال بنا به دستور رئیس جمهوری هیچ تعرفه دولتی افزایش پیدا نکند، اجرای این مصوبه معلق ماند و موکول شد به تشکیل نخستین جلسع ستاد تنظیم بازار پس از سال جدید که این جلسه هم چندین بار به تعویق افتاد یا وارد مبحث رفع مانع پیاده سازی و ابلاغ تعرفه های پستی نشد، تا این که با فرایند اصلاح یارانه و آزادسازی نرخ ارز همزمان شد، اما امروز وزیر ارتباطات از قول رئیس جمهوری وعده دادند که تا ۱۰ روز آینده اصلاح تعرفه ها اتفاق بیفتد.
با اشاره به اینکه با تغییر تعرفه های پستی، از معضلی که حالا دست به گریبانش هستیم، رهایی پیدا می نماییم، اضافه کرد: مطابق برنامه ای که داریم، میانگین ۶۷ درصد افزایش تعرفه را نسبت به سه سال قبل خواهیم داشت. ما هم اکنون بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان روزانه ضرر می دهیم، این ضرر هم بیشتر به این خاطر است که هزینه تمام شدن قبول مرسوله، تجزیه مبادلات، رهسپاری و توزیع، حدودا دو برابر نرخ تعرفه فعلی است. هرچقدر که ما بتوانیم جلوی این ضرر را بگیریم، به سمت سوددهی می رویم. سال قبل پست نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان زیان داشت برای ارسال ۲۵۰ میلیون مرسوله، یعنی برای هر مرسوله حدودا ۲۰۰۰ تومان ضرر داده ایم.
با اشاره به اینکه اگر میانگین ۶۷ درصد افزایش تعرفه محقق شود، حداقل می توانیم مقدار زیادری از ضرردهی جلوگیری نماییم و بالطبع خدماتمان هم بهتر می شود، اضافه کرد: ما به جهت اینکه از پس هزینه های پستی بربیاییم جلوی خیلی از سرویس هایمان را گرفته ایم، برای مثال خدمات برخی از کشورهای خارجی هم هم اکنون معلق شده، از یک طرف تحریم هستیم و ایرلاین های خارجی مرسولات ما را نمی برند و هم به این خاطر که این کار برایمان توجیه اقتصادی هم ندارد، چونکه در حالیکه ما برای یک کیلو مرسوله ۲ دلار دریافت می نماییم، همان محصول برایمان ۱۴ دلار تمام می شود و برای یک مرسوله از ایران به کانادا، هفت برابر ضرر می دهیم.
به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، «ایده بازار پست»، رویداد نوآوری و کارآفرینی شبکه پستی کشور، امروز چهارشنبه همزمان با چهارمین روز از هفته ارتباطات و روابط عمومی، با حضور عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- قادری، عضو هیئت مدیره و رئیس مرکز نوآوری پست، جعفری، سرپرست معاونت توسعه بازار پارک فناوری وزارت ارتباطات، اعضای مرکز نوآوری پست، تجارت الکترونیک و لجستیک پیشرفته، معاونین مدیرعامل و مدیران کل شبکه پستی کشور به صورت حضوری و مجازی در موزه ملی ارتباطات برگزار گردید. همینطور نمایشگاه جانبی دستاوردهای نوآورانه شرکتهای دانش بنیان در حوزه پست در حاشیه این رویداد برپا شد.1401/02/30
14:39:57
5.0 / 5
744
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک