سایت شیک : طراحی سایت

واردات گوشی 600 دلاری ممنوع نیست، اما ارز هم تامین نمی گردد

واردات گوشی 600 دلاری ممنوع نیست، اما ارز هم تامین نمی گردد

به گزارش سایت شیک سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با بیان این که اگرچه واردات گوشیهای بالای 600 دلار ممنوع نیست، اما مدتی است که ارز آنها تأمین نشده، اظهار داشت:  وقتی می گوییم عدد بزرگی موبایل وارد کشور شده، به همان نسبت هم مصرف شده، یعنی تقاضا برای این میزان واردات وجود داشته است، ازاین رو نباید عرصه تأمین را تنگ نکنیم که بازار را ملتهب کند.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، موضوع ممنوعیت واردات گوشیهای بالاتر از ۳۰۰ یورو از تابستان سال ۱۳۹۹ بعنوان چاره ای برای مشکل واردات و کمبود گوشی عنوان شد و بعد از آن در لایحه بودجه ۱۴۰۰، حقوق ورودی واردات گوشیهای موبایل بالای ۶۰۰ دلار را ۱۲ درصد تعیین کردند، حال حالا اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس وعده دادند تا در پی تاکیدها و گلایه های مطرح شده از واردات نیم میلیاردی گوشی لوکس آمریکایی، در نیمه اول سال ۱۴۰۱ واردات آیفون ممنوع شود.
در این راستا محمدرضا عالیان -سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی- در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه هنوز ممنوعیتی در حوزه واردات گوشیهای آیفون اعلام نشده، اظهار داشت: در مجلس یا دستگاه های دیگر در تلاش هستند این ممنوعیت را برای آیفون ایجاد کنند، این بحث امروز و روز گذشته نیست و از حدود شش سال پیش هم مطرح بوده، فقط هم تمرکزشان روی آیفون است و می گویند چون آیفون آمریکایی است، باید با عدم وارداتش به ایران، به ژامریکا ضربه اقتصادی بزنیم که ما را تحریم کرده و مردممان را در وضعیت بدی قرار داده است. اما واقعیت این است که اولا آیفون در آمریکا تولید نمی گردد، بلکه در چین تولید می شود.
وی افزود: از طرفی فقط آیفون موبایل گرانی نیست در بازار، آیفون جزو رده پرچمدارهاست و تمام برندهای دنیا پرچمدار دارند که در همان رده قیمت است، بدین سبب فقط نمی توان به آیفون رده لوکس را اطلاق کرد. در موبایل ها، چند رده بندی داریم که قیمت این موبایل ها را تعیین می کند. اشتباه این است که تمرکز رده بندی را روی قیمت قرار دهیم، برای اینکه تمرکز رده بندی باید روی فناوری و امکانات باشد. بدین ترتیب موبایل ها به چند دسته پرچمدار، میان رده و ارزان یا پایین رده تقسیم می شوند.
ارز موبایل های بالای ۶۰۰ دلار، مدت هاست که تامین نشده
سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی خاطرنشانکرد: گوشی ارزان این تصور را به وجود می آورد که موبایل گران تر، لوکس است، درصورتی که فناوری و امکانات است که تعیین می کند ارزش موبایل های پرچمدار بیشتر از ۶۰۰ دلار باشد. بدین سبب اگر می خواهیم از کلمه لوکس استفاده نمائیم، فقط نباید آنرا به آیفون تعمیم دهیم، درصورتی که همه برندها پرچمدار دارند و پرچمدارهایشان هم بالای ۶۰۰ دلار هستند. خارج از این بحث که سال ها درباره اش صحبت می شود، بحث جدی این است که موبایل های بالای ۶۰۰ دلار فعلا مدتی است که وارد ایران نمی گردد، بااینکه وادراتشان ممنوع نشده، اما ارزشان هم تامین نشده است.
عالیان با اعلان اینکه ممنوعیت واردات با تامین نشدن ارز دو موضوع متفاوت می باشد، اظهار داشت: اما چرا ارزشان تامین نشده؟ چون تامین ارز آنها برمبنای مصوبه ای که سال قبل درباب تهاتر ارز خشکبار و موبایل های بالای ۶۰۰ دلار تصویب گردید، باید بوسیله ارز تهاتری با خشکبار باشد. برای این کار، تالار دومی در نیما تشکیل شد، اما هماهنگی لازم برای تامین ارز خشکبار برای موبایل در آن تالار صورت نگرفت. بانک مرکزی در این خصوص نگرانی هایی دارد که دو مرتبه مجبور شده تالار دوم را ببندد. چون نگرانی هایشان از جنس اقتصاد کلان، چندنرخی شدن ارز و مسائل دیگر است که موجب می شود تاثیر مستقیم روی بازار و کلیه اجناس بازار بگذارد.
وی افزود: به همین خاطر تالار دوم را فعلا بستند یا حتی اگر هم باز باشد در آن اتفاق خاصی نمی افتد، بدین سبب که هنوز در آن هماهنگی و انسجام برای تامین ارز خشکبار و تقاضایی که بوسیله واردکنندگان موبایل باید آن ارز را جذب نماید، صورت نگرفته است. در نهایت قرار شده در هفته جاری، این تصمیم گیری صورت بگیرد که به چه ترتیبی این پروسه اجرا شود تا کمترین لطمه را هم به تامین کنندگان ارز بزند و هم به واردکنندگان و هم کمترین تاثیر را در بازار نهایی برای مصرف کننده داشته باشد.
سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اظهار نمود: با این وجود، حتما باید برای منابع، مدیریت و برنامه ریزی شود و به همان نسبت هم برنامه ریزی دقیقی برای تامین کالا در کشور صورت گیرد. وقتی می گوییم عدد بزرگی موبایل در یک سال وارد کشور شده، به همان نسبت هم مصرف شده، یعنی تقاضا برای این میزان واردات وجود داشته است. بدین سبب باید حواسمان به تقاضا هم باشد، عرصه تامین را تنگ نکنیم که تاثیر مستقیم روی تقاضا داشته باشد و بازار را ملتهب کند. باید به این موارد هم توجه داشت و تصمیماتی که گرفته می شود باتوجه به عواقب و پیامدهایش باشد و شرایط را به شکل مطلوبی پیش ببرد.
منبع:

1401/02/04
08:59:14
5.0 / 5
704
تگهای خبر: فناوری , گوشی , موبایل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک