سایت شیک : طراحی سایت
گزارش سایت شیك؛

مصائب ناتمام قرعه کشی خودرو

مصائب ناتمام قرعه کشی خودرو

سایت شیک: خرید و فروش حواله خودرو با ورود به سال جدید رنگ و لعاب بیشتری گرفته و در فضای مجازی تبلیغات گسترده ای در این خصوص انجام می شود؛ معامله ای که میلیونها تومان سود را همراه خود دارد.به گزارش سایت شیک به نقل از مهر، دو سالی است که شیوه فروش خودرو بصورت قرعه کشی، در کشور جریان دارد. بااینکه وزارت صمت در نظر داشت با این شیوه فروش، آشفته بازار خودرو را کنترل و عرضه این محصول را به خریداران واقعی اختصاص دهد اما با توجه به این که تعداد خودرو های عرضه شده در مقایسه با تعداد افراد ثبت نام کننده، خیلی کم بوده و فاصله قیمت بازار و کارخانه روز به روز بیشتر می شود، قرعه کشی نه فقط تأثیری در وضعیت بازار نداشته بلکه بیشتر شبیه به شرکت در بخت آزمایی شده است.
فروش خودرو بوسیله قرعه کشی فقط لفظ ناکارآمد را به دنبال خود نمی کشد بلکه زمینه را برای بروز تخلف های دیگر نیز فراهم می کند؛ بعنوان نمونه با توجه به این که خیلی از مردم عادی توانایی خرید خودروی صفر را ندارند، یکی از مهم ترین مباحثی که در این دوره رونق گرفته، خرید و فروش حواله خودرو است. موضوعی که با ورود به سال جدید رنگ و لعاب بیشتری گرفته و در فضای مجازی تبلیغات گسترده ای درباب خرید و فروش حواله انجام می شود؛ معامله ای که میلیونها تومان سود را همراه خود دارد.
نکته مهم آنکه هم ایران خودرو و هم سایپا، اعلام نموده اند که انتقال امتیاز یا انتقال حقوق ناشی از برنده شدن در قرعه کشی خودرو، به اشخاص ثالث، ممنوع می باشد. بدین سبب خرید و فروش حواله های قرعه کشی ایران خودرو و سایپا نیز (تا اطلاع ثانوی) غیرقانونی خواهد بود، اما با این وجود باتوجه به سودهایی که در این راه وجود دارد، خرید و فروش حواله حالا تبدیل به یک بازار غیررسمی شده و افراد مختلفی در آن ایفای نقش می کنند.
اگر خوشبین باشیم، این بازار دو طرف دارد افرادی که پول نقد دارند اما نمی توانند برای خرید خودرو ثبت نام کنند و گروهی دیگر که ثبت نام کرده اند اما پول کافی برای تکمیل وجه را ندارند. اینجاست که معامله حواله های خودرو، در بازار آزاد، داغ می شود. بازاری که در آن «ظاهرا» هم فروشنده حواله خودرو، سود می کند و هم خریدار حواله خودرو، به هدفش می رسد.
اما اگر واقع بین باشیم حضور دلالان را در این بازار غیررسمی مشاهده می کنیم؛ دلالانی که به سبب وضعیت نامساعد تولید و عرضه خودرو، بازار خودرو را یک بازار پرسود یافته اند و از همه راه ها برای کسب ثروت بیشتر استفاده می نمایند و حالا به لطف قرعه کشی ها، بیش از پیش نسبت به سودجویی در بازار خودرو اقدام نموده اند.
البته کارشناسان اقتصادی معتقدند که نباید همه تقصیرها را متوجه دلالان دانست، چونکه شرایط اقتصادی و تولید کشور، فضا را به سمتی برده که دلالی و سرمایه گذاری های بی هدف جذاب تر از قبل شود.

استفاده از ابزار مالیات بجای اعمال محدودیت کامل در نقل و انتقال حواله
در این رابطه، رسول سلیمانی کارشناس صنعت خودرو در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: اگر محدودیت های در رهن بودن سند خودرو را لغو کنند، مردم بجای معاملات غیررسمی که یکی از آنها خرید و فروش حواله است، می توانند بصورت رسمی نسبت به انتقال حواله اقدام کنند؛ در حقیقت در صورت لغو این محدودیت ها مردم می توانند خودرو را بعد از تحویل انتقال دهند یا حتی پیش از تحویل خودرو، حواله را بصورت رسمی منتقل کنند. در این صورت بازار سیاه خرید و فروش حواله مدیریت می شود.
وی اضافه کرد: البته قصد متولیان از اعمال محدودیت کنترل اوضاع بوده و می خواهند ا این ابزار از ثبت نام افرادی که هدفشان خرید و فروش خودرو است جلوگیری نمایند، اما تجربه نشان داده که به سبب بالا بودن حاشیه سود، مردم این محدودیت را نادیده می گیرند و هم در قرعه کشی ثبت نام می کنند و هم در بیشتر موارد، حواله ها را می فروشند.
سلیمانی اشاره کرد: بدین سبب برای برداشتن بازار سیاه باید محدودیت نقل و انتقال حواله خودرو را برداریم و در ادامه برای کنترل سوداگری هم می توان از ابزارهای مالیاتی استفاده کنیم؛ یعنی بطورمثال اگر افراد در شروع سال اول انتقال را انجام دهند باید مالیات بپردازند.
وی در مورد نحوه خرید و فروش حواله خودرو، اظهار داشت: بعضاً وکالت خرید یا فروش داده می شود و افراد از هم تضامینی مانند چک و سفته می گیرند و یا این که به افرادی که اعتماد دارند، حواله را واگذار می کنند.
سلیمانی در مورد جرم بودن خرید و فروش حواله های ایران خودرو و سایپا، اظهار نمود: من تا حالا ندیده ام در این خصوص برخوردی صورت گیرد چونکه از داده های موجود در مراکز ثبت که برای بحث وکالت است برای شناسایی افراد خریدار یا فروشنده حواله استفاده نمی گردد.
مردم مجبور به حضور در بازار غیررسمی شده اند
این کارشناس صنعت خودرو با اعلان اینکه خرید و فروش حواله خودرو یک بازار غیررسمی و پرسود است، اشاره کرد: متأسفانه ما مردم را مجبور کرده ایم به این سمت بروند و در بازارهای غیررسمی حضور یابند؛ فرد یک کالایی را خریده و بهر دلیلی نیاز دارد بفروشد این که جلوی این کار را کامل گرفته ایم موجب می شود به سمت بازارهای غیررسمی برود.
وی اظهار داشت: از سویی دیگر حضور دلالان در این بازار غیررسمی بسیار پررنگ شده است؛ در حقیقت عده ای که در قرعه کشی برنده می شوند امکان پرداخت هزینه های پیش پرداخت را ندارند در این شرایط دلالان وارد می شوند و پیش پرداخت را می پردازند و عملاً خودرو را نصیب خود می کنند و پولی هم به صاحب حواله می دهند.
سلیمانی اشاره کرد: بازار خودرو آشفته شده و اقداماتی از قبیل خرید و فروش حواله تنها یکی از این آشفتگی هاست.


منبع:

1401/02/01
16:23:01
5.0 / 5
769
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک