سایت شیک : طراحی سایت
جزئیات ۱۰ قلم اول واردات در ۱۴۰۰

امپراطوری موبایل با واردات ۴ و یک دهم میلیارد دلاری

امپراطوری موبایل با واردات ۴ و یک دهم میلیارد دلاری

به گزارش سایت شیک واردات بیشتر از چهار میلیارد دلاری گوشی تلفن همراه با رشد ۷۰ درصدی، این کالا را همچنان در صدر واردات ایران حتی بالاتر از کالاهای اساسی نگه داشته است.به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، گوشی تلفن همراه مدت هاست که در صدر واردات قرار دارد و این روند برای آخر تجارت ایران در سال ۱۴۰۰ هم حفظ شده است.

کل تجارت خارجی ایران در سال ۱۴۰۰، حدود ۱۰۰ میلیارد دلار بوده که از این رقم صادرات کشور ۱۲۲میلیون تن به ارزش ۴۸میلیارد دلار صادرات و بیشتر از ۴۰ میلیون تن به ارزش ۵۲ میلیارد دلار واردات بوده است که بخش قابل توجهی از واردات به کالاهای اساسی اختصاص دارد.

گزارشی که از جانب لطیفی- سخنگوی گمرک ایران - در مورد ۱۰ قلم اول واردات پارسال به ایسنا اعلام شده نشان داده است که گوشی تلفن همراه با چهار میلیارد و۱۶۲ میلیون دلار به وزن ۶۰۰۰ تن در صدر واردات قرار داشته است که نسبت به سال ۱۳۹۹ از نظر ارزش ۷۱ درصد رشد دارد.

این در حالی است که در ۱۰ ماهه سال قبل حدود ۳.۳ میلیارد دلار واردات گوشی ثبت شده بود که بر این اساس واردات این کالا در دو ماه آخر بیشتر از ۸۰۰ میلیون دلار افزایش داشته است.

با وجود حواشی که در مورد احتمال ممنوعیت واردات گوشیهای بالای ۶۰۰ دلار مطرح بود، این اتفاق نیفتاد و مطابق قانون بودجه سال جاری این واردات همچنان انجام می شود ولی به روال سال گذشته حقوق ورودی گوشیهای با ارزش کمتر از ۶۰۰ دلار با شش درصد و با ارزش بالای ۶۰۰ دلار با ۱۲ درصد، محاسبه می شود، با این تفاوت که نرخ محاسبه حقوق ورودی از ۴۲۰۰ به نرخ سامانه مبادلات الکترونیک یعنی نرخی نزدیک به بازار نزدیک شده است.

ذرت دومین کالای وارداتی در ۱۴۰۰

اما مابقی کالاهایی که در ۱۰ قلم اول واردات قرار دارند، عموما کالاهای اساسی و البته وارداتی با ارز ترجیحی هستند. بر این اساس ۹.۷میلیون تن ذرت به ارزش بیشتر از ۳.۳ میلیارد دلار وارد شده که از نظر وزن یک درصد کاهش اما ارزش ۳۴ درصد رشد داشته است.

افزایش ۱۰۴۰ درصدی واردات گندم

گندم سومین کالای وارداتی پارسال بوده که افزایش آن هم قابل توجه است. بیشتر از هفت میلیون تن به ارزش بالغ بر ۲.۵ میلیارد دلار واردات گندم صورت گرفته که از نظر وزن ۸۱۴ و ارزش ۱۰۴۰ درصد افزایش دارد.

اوضاع واردات روغن چطور است؟

دانه های روغنی با ۲.۱ میلیون تن به ارزش حدود ۱.۴ میلیارد دلار کالای بعدی وارداتی ایران بوده که وزن آن ۵۵ درصد و ارزش ۹۹ درصد رشد دارد.

در سال قبل در دو گروه روغن خام وارد شده که در یک بخش ۸۹۴ هزار تن به ارزش ۱.۳ میلیارد دلار و در دیگر گروه ۵۳۳ هزار تن به ارزش ۷۰۵ میلیون دلار روغن خام سویا بوده است. کنجاله سویا واردات ۲.۳ میلیون تنی به ارزش ۱.۳ میلیارد دلار داشته که ۲۸.۵ درصد از نظر وزن و ۶۰.۵ درصد از نظر ارزش افزایش دارد.

جو دیگر کالای اساسی وارداتی به ارز ترجیحی است که از نظر وزنی ۷۹ درصد و از نظر ارزش ۱۱۵ درصد افزایش واردات دارد، این در شرایطی است که پارسال ۳.۳ میلیون تن به ارزش یک میلیارد دلار واردات جو انجام شده است.

رشد بیشتر از ۷۰۰۰ درصدی واردات یکی از ماشین آلات

در سایر اقلام وارداتی که در رده های بعدی قرار دارند تراکتور جاده ای بعنوان ماشین آلات تولید کالاهای اساسی ۶۸ هزار تن به ارزش ۹۷۶ میلیون دلار واردات داشته که رشد آن چشم گیر است. ۷۴۷۵ درصد در وزن و ۱۰هزار و ۸۴۹ درصد در ارزش رشد واردات این اقلام است.

رتبه دهم برای واکسن

واکسن های پزشکی هم با ۶۶۷ میلیون دلار در رتبه دهم واردات کالاهای اساسی قرار دارند که ۱۲۲۱ درصد از نظر ارزش و ۲۶۳ درصد وزن رشد داشته است.


منبع:

1401/01/15
22:58:14
5.0 / 5
837
تگهای خبر: گوشی , موبایل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک