سایت شیک : طراحی سایت
ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۱۴۰۰،

تکمیل رجیستری برای ساعت هوشمند و تبلت

تکمیل رجیستری برای ساعت هوشمند و تبلت

به گزارش سایت شیک فرایند رجیستری که از سال ۱۳۹۶ برای گوشیهای تلفن همراه شروع شده بود، با اجرایی شدن این طرح برای سایر دستگاههای سیمکارت خور همچون ساعتهای هوشمند و تبلت ها تکمیل شد.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، بعد از اجرای طرح رجیستری یا احراز اصالت تجهیزات دارای سیمکارت از سال ۱۳۹۶ برای گوشیهای تلفن همراه و برند اپل و سایر نشان های تجاری تلفن همراه از اردیبهشت سال ۱۳۹۷، مقرر بود سایر تجهیزات سیمکارت خور همچون تبلت ها که از سیمکارت استفاده می نمایند، هم مشمول طرح رجیستری شوند، اما اجرایی شدن این طرح برای سایر دستگاهها، به اذعان وزارت ارتباطات با وجود آمادگی در زمینه فنی، به سبب ملاحظاتی در زمینه بازار، تا سال ۱۴۰۰ به تعویق افتاده بود.
با اجرای طرح رجیستری، صرفاً گوشیهایی که از مبادی قانونی وارد کشور شده اند، در شبکه اپراتوری کشور فعال خواهند شد. این طرح تمامی برندهای گوشی تلفن همراه موجود در بازار ایران را در بر گرفته و باعث حذف واردات گوشیهای قاچاق و افزایش واردات قانونی گوشی شد. اما به قول انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی تاخیر در اجرایی شدن این طرح برای تبلت، منجر شده بود که بیشتر از ۸۰ درصد از تبلت مورد نیاز کشور به صورت غیررسمی و بوسیله قاچاق وارد شود.
از این رو از شروع تیرماه سال ۱۴۰۰ مقرر شد فاز دوم طرح رجیستری آغاز شود و ساعات هوشمند سیمکارت خور، تا ۱۲ تیرماه و دستگاه بارکداسکنر، دستیار دیجیتال شخصی موسوم به PDA (Personal Digital Asistant) و مبدّل تلفن ثابت به سیار سیمکارت خور هم تا ۱۹ تیرماه ۱۴۰۰ فرصت رجیستری داشتند. فرصت رجیستری تبلت هم برایبرند لنوو از تاریخ ۲۶ تیرماه و سایر تبلت ها از دوم مردادماه تعیین شد.
در طول این مدت بارها تاکید شد افرادی که دارای این دستگاهها هستند، باید تا پیش از تاریخ های تعیین شده، سیمکارت خویش را در داخل دستگاه قرار داده و آنرا روشن کرده و نسبت به برقراری تماس و ارسال پیامک اقدام نمایند و از سرویس گرفتن دستگاه خود تا پیش از زمان بندی های اعلام شده مطمئن شوند
با آغاز فاز تکمیلی رجیستری و در صورتیکه هنوز رجسیتری تبلت آغاز نشده بود، انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اعلام نمود که از شروع سال ۱۴۰۰ تا ۹ تیر تعداد ۹۰۰هزار موبایل واره به ارزش ۱۲۰ میلیون دلار در شبکه ارتباطی کشور فعال شده که ۹۲ درصد آن به صورت قاچاق وارد کشور شده است. با این وجود، در این مرحله هم رجیستری تبلت یک هفته به تعویق افتاد و در نهایت اعلام گردید تبلت برند لنوو از دوم مرداد و سایر برندهای تبلت از نهم مردادماه مشمول طرح رجیستری می شوند.
البته روند رجیستری دستگاهها در طول این مدت اصلاحاتی هم داشت، کمااینکه از جانب گمرک اعلام گردید طی بررسی های صورت گرفته در ارتباط با رجیستری گوشی تلفن همراه و همینطور تاکید وزیر اقتصاد بر اولتیماتوم حذف فرایند حضوری رجیستری، مقرر شد که با تشکیل کارگروهی در ارتباط با حذف عملیات رجیستری در مبادی ورودی گمرک و انجام کاملا غیرحضوری آن تصمیم نهایی دریافت شود و فرایند غیرحضوری رجیستری، با اصلاح شرایط صورت گیرد و در نهایت مقرر شد ایستایی در مبادی ورودی به حداقل رسیده و محدود به احراز هویت مسافر و گوشی تلفن و مابقی به پس از ورود منتقل شود.1400/12/28
14:24:13
5.0 / 5
439
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک