سایت شیک : طراحی سایت
عبرت های اوكراین، ۲

جنگ اوکراین آخر افسانه آزادی فضای مجازی و بی طرفی رسانه ای

جنگ اوکراین آخر افسانه آزادی فضای مجازی و بی طرفی رسانه ای

یکی از نتایج فراگیر و مهم جنگ اوکراین، آخر دادن به افسانه آزادی فضای مجازی و بی طرفی رسانه ای غرب است.


به گزارش سایت شیک به نقل از مهر، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ۲۱ روز قبل دستور حمله به اوکراین را صادر کرد. هرچند جنگ میان دو کشور در زمین و هوا شروع شد، اما درگیری خیلی سریع به فضای سایبری هم کشیده شد به صورتی که به دنبال حملات روسیه به اوکراین، اینترنت این کشور در بخش های جنوبی و شرقی قطع شد. از طرفی خبرگزاری ریانووستی روسیه هم با حمله گروه هکری Anonymous روبرو شد. همین گروه هکری به زیرمجموعه شرکت "روس نفت" در آلمان هم حمله کرد. چین هم اعلام نمود از آدرس های اینترنتی در آمریکا برای در دست گرفتن کنترل کامپیوتر های چینی و حمله هکری به بلاروس، روسیه و اوکراین استفاده شده است. جدا از حملات سایبری که در ایام جنگ میان روسیه و اوکراین شاهد افزایش آن بودیم، چیزی که این جنگ را بیشتر از هر چیزی متفاوت از جنگ های پیشین می کند گسترش دامنه حملات به فضای مجازی است به صورتی که تبعات بیشمار آن در ایام اخیر دامنگیر خیلی از کاربران این دو کشور شده است. موج حملات سبب خروج خیلی از شرکتهای فناوری از روسیه و در مقابل همینطور منجر به مسدودسازی برخی پلت فرم ها از جانب این کشور شد. در کشاکش این رویداد، شرکتهای فناوری آمریکایی مواضع بعضاً تبعیض آمیزی ضد روسیه داشتند و در مقابل تلاش می کردند که نشان دهند مدافع مردم اوکراین هستند. از طرفی از آنجاییکه روسیه در حوزه های علمی و فضایی مختلفی هم با کشورهای مختلف در اروپا و همینطور آمریکا همکاری می کرد، این پروژه ها هم تحت تاثیر قرار گرفتند. در گزارش پیش رو سعی شده مروری داشته باشیم بر آنچه به شکلی جنگ سایبری عنوان می شود و از روزهای آغازین جنگ میان مردم روسیه و اوکراین کنش و واکنش جدیدی را رقم زده است. جنگ این دفعه به جز در صحنه نبرد تن به تن به رویایی در فضای مجازی هم کشیده شد.
رسانه های روسی زیر تیغ شرکتهای فناوری
در روزهای ابتدایی درگیری میان دو کشور اخبار مختلف و گاه ضد و نقیضی در شبکه های اجتماعی منتشر می شد. در همین راستا روسیه فشار بر رسانه های داخلی را افزایش داد.
از سوی دیگر راسکامنادزر رگولاتور ارتباطات روسیه اعلام نمود فیسبوک درخواست هایش برای رفع محدودیت ها بر ۴ رسانه روسی (خبرگزاری RIA نیوز، Zvezda TV( متعلق به وزارت دفاع روسیه) و وبسایت های gaxeta.ru و lenta.ru را در پلت فرم اش نادیده گرفته است.
نیک کلگ مدیر امور جهانی متا هم در اطلاعیه ای توئیتری اعلام نمود: مقامات روسی به ما دستور دادند فرآیند راستی آزمایی مستقل و برچسب زنی محتوای ۴ رسانه دولتی را متوقف نماییم. اما ما این درخواست را رد کردیم و در نتیجه دولت روسیه هم سرویسهای ما را محدود می کند.
در ادامه این روند با گسترش خشونت ها، فیسبوک هم اعلام نمود محدودیت های بیشتری ضد رسانه های روسی اجرا می کند و اجازه نمی دهد رسانه های دولتی روسیه با انتشار تبلیغات روی پلت فرم فیسبوک در هر نقطه از جهان کسب درآمد کنند.

البته علاوه بر فیسبوک، توئیتر هم با محدودیت دسترسی در این کشور روبرو شد. در این میان، گوگل هم یکی دیگر از شرکت هایی بود که نسبت به حمله روسیه به اوکراین واکنش نشان داد. این شرکت هم اقدامی مشابه فیسبوک انجام داد و به رسانه های دولتی و چند کانال یوتیوبی اجازه نداد با دریافت وجه در وبسایت، اپ و ویدیوهای یوتیوب تبلیغ انجام دهند.
یوتیوب هم ضمن اشاره به شرایط فوق العاده اعلام نمود قابلیت چند کانال برای درآمدزایی در پلتفرمش را متوقف کرده است.
پس از آن گوگل اضافه کرد اجازه نمی دهد رسانه های دولتی روسیه از فناوری تبلیغاتی اش برای درآمدزایی در وبسایت ها و اپ هایشان استفاده کنند. در کنار این موارد قابلیت رسانه های روسی جهت استفاده از ابزارهای گوگل جهت خرید تبلیغ یا آگهی در سرویسهای گوگل مانند جستجو و جی میل مسدود شد.
همچنین تیری برتون کمیسر امور بازارهای داخلی اتحادیه اروپا در جهت متوقف کردن گسترش اخبار جعلی، از آلفابت و یوتیوب خواست کاربران تبلیغ کننده جنگ را در پلت فرم هایشان مسدود کنند.
اتحادیه اروپا علیه RT و اسپوتنیک
پس از این رویدادها نیک کلگ مدیر امور جهانی متا پلتفرمز اعلام نمود از چند دولت و اتحادیه اروپا درخواست هایی برای انجام اقدامات بیشتر ضد رسانه های دولتی روسی دریافت کرده است. در همین راستا RT و اسپوتنیک در سرتاسر پلت فرم های این شرکت در اتحادیه اروپا مسدود شدند.
در پی آن یوتیوب هم کانال های در رابطه با RT و اسپوتنیک را در سرتاسر اروپا مسدود کرد.
اپراتورهای مخابراتی کانادا هم اعلام نمودند کانال RT را عرضه نمی کنند.
توئیتر همینطور اعلام نمود از تحریم های اتحادیه اروپا ضد RT و اسپوتنیک پیروی و از انتشار محتوای خاص در کشورهای عضو اتحادیه اروپا جلوگیری می کند.
در ادامه این روند گوگل اپلیکیشن های موبایل راشاتودی و اسپوتنیک را از فروشگاه های آنلاین خود حذف نمود. همینطور اتحادیه اروپا با ارسال نامه ای از گوگل خواست تا ممنوعیت رسانه های دولتی روسیه همچون راشاتودی (RT) و اسپوتنیک را برای موتورهای جستجو و شرکتهای اینترنتی این کشور اعمال نماید. در جهت محدودیت های اعمال شده، قرار شد گوگل تبلیغات خویش را برای تبلیغات کنندگان مقیم روسیه در تمامی پلت فرم ها و شبکه های جهانی خود متوقف نماید.
در کنار این شرکت ها تلگرام هم بعد از وضع تحریم های اتحادیه اروپا ضد رسانه روسی، کانال تلگرامی Sputnik Blizhneye Zarubezhye را در کشورهای عضو اتحادیه اروپا مسدود کرد. در خیلی از کشورها کانال های تلگرامی RT DE، RT RU و RT News بخصوص در آلمان، فرانسه و هلند باز نمی شدند.
توقف فعالیت شرکت ها از اپل و مایکروسافت تا نایک در روسیه
در پی این رویدادها اپل هم مجبور شد واکنش نشان دهد و فروش محصولاتش در روسیه را متوقف کرد.
این شرکت در اطلاعیه ای اعلام نمود به شدت نگران حمله روسیه به اوکراین است و اقداماتی در واکنش به این روند انجام می دهد که یکی از آنها توقف صادرات به تمام کانال های فروش در روسیه بود. همینطور سرویسهای دیگر این شرکت همچون اپل پی در روسیه محدود شدند. در کنار این موارد اپ استور امکان دانلود اپلیکیشن رسانه RT News و اسپوتنیک نیوز را برای کشورهای خارج از روسیه مسدود کرد.
مایکروسافت هم اعلام نمود فروش محصولات و سرویس هایش را در روسیه تعلیق کرده است.
برد اسمیت رئیس مایکروسافت اعلام نمود برای پیروی از تحریم ها ضد روسیه علاوه بر تعلیق فروش محصولات بقیه کسب و کارهایش در روسیه را هم متوقف کرده است البته قبل از آن مایکروسافت هم به تبعیت از دیگر شرکتهای فناوری بزرگ اپ موبایل RT را از فروشگاه اپلیکیشن ویندوز حذف کرده بود علاوه بر این دو شرکت، نایک و دل هم ارتباطات خود با روسیه را محدود کردند اما اقدامات ضد روسیه به همین جا ختم نشد. شرکت مخابراتی آمریکایی کوجنت هم اعلام نمود ارتباطش با مشتریان روسی را قطع کرده است.
کوجنت در اطلاعیه ای مشابه به این نشریه اعلام نمود در جهت همخوانی با تحریم های اتحادیه اروپا برای مسدودسازی رسانه های دولتی روسی، تمام قراردادهایش در این کشور را متوقف کرده است. هرچند فعالان حقوق دیجیتال از تصمیم کوجنت برای قطع ارتباط با شرکتهای روسی انتقاد کردند.
گوگل پلی برای کاربران روس بسته شد
پس از تمام این موارد گوگل در اقدامی دیگر، سیستم پرداخت صورتحساب گوگل پلی را هم برای کاربران اندروید در روسیه متوقف کرد. گوگل در بیانیه رسمی خود اعلام نمود فروشگاه اپ مذکور به علت اختلال در سیستم پرداخت، از ۱۰ مارس پرداخت صورتحساب برای کاربران ساکن روسیه را متوقف می کند. گوگل توضیح داد که این اقدام به معنای آن است که کاربران نمی توانند اپلیکیشن و بازی بخرند، در نتیجه پرداخت های حق اشتراک یا هرگونه خرید در اپ در ارتباط با کالاهای دیجیتال در گوگل پلی روسیه متوقف خواهد شد.
جنگ در زمین روسیه و مسدودسازی چند پلت فرم و عقب نشینی متا
اما در این میان روسیه هم با اقدامات شرکتهای فناوری مقابله نمود. روسیه علاوه بر مسدود کردن فیسبوک و تلگرام به علت حذف رسانه های روسی، اینستاگرام را هم مسدود کرد. این اقدام به دنبال آن انجام شد که متا پلتفرمز اعلام نمود به کاربران اوکراینی اجازه می دهد پست هایی مانند مرگ بر مهاجمان روسی را منتشر کند.
در همین راستا رگولاتور ارتباطات روسیه با ارسال ایمیلی برای کاربران اینستاگرام از آنان خواسته بود تصاویر و ویدئوهایشان را پیش از تعطیل شدن اینستاگرام جا به جا کنند و به جای اینستاگرام از پلت فرم های مشابه داخلی استفاده کنند.
در بیانیه راسکامنادزر این اقدام حفظ سلامت روانی شهروندان بخصوص کودکان و نوجوانان و مقابله با آزار و اهانت های آنلاین است. بعد از این اقدام متا از موضع خود عقب نشینی و در اطلاعیه ای اعلام نمود سیاست بازنگری محتوا در اوکراین را محدودتر می کند و اجازه انتشار پیام هایی با شعار مرگ بر رئیس دولت یک کشور را نمی دهد.
تصویب قانون روسی برای مقابله با اخبار جعلی
یکی دیگر از رخدادهای مهم این درگیری امضای قانون اخبار جعلی توسط ولادیمیر پوتین بود. بعد از آن تیک تاک اعلام نمود پخش زنده و آپلود محتوای جدید در روسیه را تعلیق کرده و مشغول بررسی قوانین جدید است.
پس از تصویب این قانون شبکه خبری بی بی سی هم گزارش تحولات از روسیه را تعلیق کرد.
طبق قانون جدید گسترش اخبار جعلی یک جرم بشمار می رود و شامل انتشار اطلاعات جعلی درباره نیروهای نظامی کشور می شود. مطابق قانون جدید مجازات انتشار اخبار جعلی درباره ارتش این کشور جریمه نقدی و زندانی خواهد داشت. همینطور افرادی که به صورت علنی خواهان تحریم روسیه می شوند هم با جریمه روبرو خواهند شد. بر اساس گزارش رسانه «مسکو تایمز» هدف این قانون مجازات افرادی است که هدف، نقش و وظایف نیروهای مسلح و همینطور دیگر واحدهای روسیه طی عملیات نظامی را تحریف می کنند.
خط بطلان روسی برای همکاری فضایی با اروپا و انگلیس
یکی از وجوه مهم همکاریهای روسیه و آمریکا به همکاریهای دو کشور در ایستگاه فضایی بین المللی مربوط می شود. بمحض شروع درگیری های روسیه و اوکراین، یکی از موضوعات مطرح شده سرانجام همکاریهای فضایی آمریکا و روسیه بود. بعد از تهدیدهای آمریکا ضد روسیه و اتخاذ اقداماتی ضد این کشور، دیمیتری راگوزین مدیر آژانس فضایی روسیه در رشته توئیتی، غرب را به سقوط ایستگاه فضایی بین المللی روی آمریکا، چین و اروپا یا هند تهدید کرد.
او در اینباره نوشت: آیا می خواهید همکاری ما در ایستگاه فضایی بین المللی را قطع کنید؟ اگر همکاری با ما را متوقف کنید چه کسی از خروج ایستگاه فضایی از مدار و سقوط کنترل نشده آن بر ایالات متحده یا اروپا جلوگیری خواهد کرد؟ امکان سقوط این سازه ۵۰۰ تنی بر چین و هند هم وجود دارد. آیا می خواهید آنها را با چنین چشم اندازی تهدید کنید؟ ایستگاه فضایی از فراز روسیه عبور نمی کند ازاین رو همه خطرها متوجه شماست. برای این خطرها آماده اید؟
پس از انتشار این توییت ها ناسا اطلاعیه ای منتشر و اعلام نمود که این آژانس فضایی آمریکایی قصد قطع همکاری با روسیه را ندارد و فعالیتهای ایستگاه فضایی بین المللی به صورت عادی پیش خواهد رفت.
این در حالی است که مقرر است یکی از فضانوردان ناسا در ۳۰ مارس همراه دو فضانورد روس و در یک کپسول سایوز به زمین باز گردد.
از سوی دیگر روسیه در پروژه ارسال مریخ نورد «اگزو مارس» به فضا هم با سازمان فضایی اتحادیه اروپا همکاری می کرد. اما بعد از بالا گرفتن تنش ها اروپا اعلام نمود انجام این مأموریت را به تعویق انداخته است.
همچنین سازمان فضایی روسیه به دنبال تحریم های اتحادیه اروپا، تمام عملیات های پرتاب موشک های سایوز از بندر فضایی این منطقه در گینه فرانسوی را متوقف کرد.
علاوه بر آن قرار بود روسیه ماهواره های اینترنتی شرکت انگلیسی وان وب را به فضا ببرد. اما بعد از بروز اختلافات شرط انجام مأموریت را عدم استفاده از آن برای مقاصد نظامی و کناره گیری دولت از سهامداری شرکت وان وب اعلام نمود. در نهایت روسیه ماهواره های مذکور را به فضا پرتاب نکرد.
تغییر جنگاوری در عصر جدید
تحولات درگیری های روسیه و اوکراین همچنان ادامه دارد اما از آنچه گفته شد چنین برمی آید که در عصر جدید، شیوه جنگ هم تغییر کرده و به فضای سایبری و حوزه فناوری کشیده شده است. این تغییر به نوبه خود نتایج مختلفی دارد که چه بسا هزینه های سنگین تری را هم به بار آورد.
از سوی دیگر گسترش جنگ بین دو کشور به حوزه فناوری و فضای مجازی نقش این عرصه را بیشتر از پیش، پر رنگ تر می کند.


منبع:

1400/12/27
12:03:28
5.0 / 5
759
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک