سایت شیک : طراحی سایت

گسترش فیلترشکن ها عامل شیوع بالای بدافزارها در ایران

گسترش فیلترشکن ها عامل شیوع بالای بدافزارها در ایران

به گزارش سایت شیک یک کارشناس فناوری اطلاعات اظهار داشت: بر اساس گزارش کسپراسکای، ایران یکی از دارندگان رتبه بالا در بدافزارهای جهان در سال 2021 بوده که یکی از مهم ترین دلایلش، گسترش فیلترشکن هاست.


میلاد نوری در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه بر اساس گزارش کسپراسکای که یکی از شرکت های امنیتی جهانی است، ایران در سال ۲۰۲۱ در بخش بدافزارهای جهان رتبه بالایی کسب کرده است، اضافه کرد: در طول این مدت مرکز ماهر هم درباره شیوع بدافزارها گزارش داده، اما هیچوقت عمق فاجعه در این ابعاد نبوده است. حتی چین با آن حجم کاربر، در رتبه دوم قرار گرفته است. زمانی که تلگرام فیلتر شد، خیلی از کارشناسان هشدار دادند که ما کاربری که اصلا به فیلترشکن برای کارهای روزانه اش احتیاج ندارد را به سمت استفاده از فیلترشکن ها به هر قیمتی سوق می دهیم.
وی افزود: روزهایی بود که هنوز مردم به واتساپ کوچ نکرده بودند و تلگرام در بین کسب وکارها خیلی همه گیر بود و خیلی از آنها آدرس تلگرام داشتند. خیلی از افراد اخبار را بوسیله کانال های تلگرامی پیگیری می کردند؛ همه این کسب وکارها وقتی با مشکل فیلترینگ مواجه گشتند، تا یک دوره پیش از مهاجرت به واتساپ و همه گیر شدن واتس اپ، از ابزارهای فیلترشکن استفاده می کردند، تا آن زمان که افراد تصمیم گیر فیلترشکن ها و ابزارهای دور زدن فیلترینگ را هم بصورت دوره ای مسدود کردند.
این کارشناس فناوری اطلاعات با اعلان اینکه ما اپلیکیشن های فیلترشکن که معتبر هستند را در مارکت های داخلی نداریم، اضافه کرد: در گوگل پلی و اپ استور هم فیلترشکن های معروف را مسدود کرده بودند و به جایی رسیدیم که فیلترشکن های غیررسمی در تلگرام دست به دست می شد؛ کاربر در یک گروه و کانال ناشناس، بدون هویت و مشخصات مجاز، هر ابزار دور زدن فیلترینگ را که می دید، سریعا و بدون توجه به سطح دسترسی ها نصب می کرد. همیشه هم افراد کلاهبرداری که به دنبال سوءاستفاده و دسترسی به اطلاعات و خالی کردن حساب مردم هستند، کمین کرده و روی همین موج ها سوار می شوند.
نوری افزود: آنها در قالب ابزارهای دور زدن فیلترینگ، اپلیکیشن هایی را طراحی می کنند که ممکنست از شما دسترسی به پیامک، گالری و لوکیشن را بگیرد، دسترسی های غیرمتعارفی که برای آن اپلیکیشن نیاز نیست. به طرق مختلف از این دسترسی ها استفاده می نمایند. بطورمثال ممکنست یکی دسترسی به گالری افراد را بگیرد و از اطلاعات و تصاویر افراد برای باج گیری برای عدم انتشار تصاویر استفاده نماید. یکی دیگر از کلاهبرداری ها این است که این اپلیکیشن ها دسترسی به پیامک را می گیرند.
وی با اعلان اینکه طبق اطلاعات پلیس فتا، حجم فیشینگ به سبب استفاده از رمز پویا کاهش پیدا کرده، اظهار نمود: اما فیلترشکن هایی هستند که روی گوشی شما نصب می شوند و دسترسی به پیامک دارند، زمانی که اینها قصد دارند فیشینگ کرده و حساب شما را خالی کنند، به پیامک رمز پویایی که برای شما ارسال می شود هم در لحظه دسترسی دارند و آنرا به سرور خودشان منتقل می کنند و ما می بینیم که الان با وجود این که رمز پویا هم داریم، باردیگر فیشینگ گسترش پیدا کرده است.
این کارشناس فناوری اطلاعات اشاره کرد: فیلترشکن ها غیر از این که خودشان گوشی کاربر را آلوده کنند، فرهنگ نصب کردن اپلیکیشن از هر منبعی را بین مردم جا انداختند. اگر الان اپلیکیشن موسیقی در یک کانال تلگرامی وجود داشته باشد، مردم بدون ترس آنرا نصب می کنند، چون احساس می کنند فیلترشکن هایی که نصب کردند، مشکلی برایشان ایجاد نکرده، نسبت به این هشدارها بی تفاوت شدند، چون بارها نصب کردند و خودشان خبر ندارند که اینها بدافزار بوده است. بدین سبب این جنبه دیگر قضیه مسدودسازی است و هرچه مسدودسازی ها بیشتر شود، بدافزارها گسترده تر می شوند و ممکنست عواقب سنگینی داشته باشند.
نوری افزود: مارکت های ایرانی نمی توانند اپلیکیشن هایی مانند فیلترشکن و حتی اپلیکیشن توییتر و یوتیوب را داشته باشند. کسی که به اینها علاقمند باشد، می تواند به هر طریقی از مارکت ها و منابع غیررسمی این اپلیکیشن را نصب کند، اما ما کاربر را تشویق کردیم که اپلیکیشن هایش را از مرجع غیررسمی دانلود کند. عمده علت شیوع بدافزارها، به سبب مسدودسازی ها و فیلترینگ است که مرکز ماهر هم قبل از این هشدار داده بودو الان گزارش کسپراسکای از سال ۲۰۲۱، در عمل نشان داده حدس و گمان هایی که کارشناسان داشتند، به واقعیت پیوسته است.
منبع:

1400/12/14
22:16:10
5.0 / 5
809
تگهای خبر: دانلود , شركت , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک