سایت شیک : طراحی سایت
دومین بیانیه كمیته مشترك سنا منتشر شد

اختلالات گسترده در سطح ملی درصورت عدم تخصیص ارز

اختلالات گسترده در سطح ملی درصورت عدم تخصیص ارز

به گزارش سایت شیك كمیته سنا (سندیكای صنعت مخابرات ایران، نظام صنفی كامپیوتری كشور، اتحادیه صادركنندگان خدمات مهندسی، مشاوران و پیمانكاران صنعت مخابرات ایران) در اطلاعیه ای اعلام نمود در صورت ادامه روند عدم تخصیص ارز به تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات، در آینده نزدیك شاهد اختلالات گسترده ای در سطح ملی خواهیم بود.


به گزارش سایت شیک به نقل از سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران، بعد از برگزاری سومین نشست مشترک سازمان نظام صنفی کامپیوتری، اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران و سندیکای صنعت مخابرات ایران در دبیرخانه سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران، دومین بیانیه «سنا» منتشر گردید.
در بیانیه دوم سنا آمده است: «با توجه به سرعت بالای تحولات اخیر در تمام حوزه های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و تاثیرگذاری غیرقابل انکار حوزه های گوناگون بر یکدیگر، «کمیته سنا» شامل سندیکای صنعت مخابرات ایران، نظام صنفی کامپیوتری کشور و اتحادیه صادرکنندگان خدمات مهندسی، مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران با بیشتر از ۱۸ هزار عضو فعال و پوشش تمام طیف های تولید، واردات و صادرات و در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بیانیه شماره ۲ خویش را به شرح زیر منتشر نمود.
این کمیته در جهت احترام به حقوق مردم درمورد استفاده و بهره مندی از مزایای پرارزش فاوا اخطار می دهد که در صورت ادامه روند عدم تخصیص ارز به تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات در آینده نزدیک شاهد اختلالات گسترده ای در سطح ملی خواهیم بود.
همانطور که به تازگی مشاهده شد، تنها با اختلال در کارکرد سرورهای یکی از کارگزاری های بورس چه میزان خسارت مستقیم و غیرمستقیم، سرمایه متقاضیان را تحت تأثیر قرار داد. سوال قابل تامل این است که در صورت بروز مشکلاتی در سطح وسیع تر چه آشفتگی در بازار سرمایه و حجم کلی معاملات رخ می دهد؟
همینطور با قطع تنها یک مرکز داده در روز تعطیل و تنها نزدیک به سه ساعت چه میزان از کسب وکارهای وابسته به این حوزه مانند تاکسی های اینترنتی، اپلیکیشن های پرداخت و خریدهای اینترنتی تحت الشعاع قرار گرفتند؟
انتظار اصلی بخش خصوصی حوزه فاوا از وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات، ورود مستقیم و موثر و رفع آنی مشکلات این حوزه همانند رفع مساله گوشیهای تلفن همراه می باشد. فراموش نکنیم همانگونه که گوشی تلفن همراه به علت استفاده آحاد افراد کشور به صورت نفر به نفر حائز اهمیت می باشد، تجهیزات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات هم بعنوان زیرساخت های اصلی این حوزه از اهمیت بالاتری برخوردار می باشد و در صورت عدم ورود این تجهیزات نه تنها حفظ سطح فعلی خدمات در مراکز داده با دشواری بسیار روبرو خواهد شد، بلکه توسعه ای هم در مراکز داده شاهد نخواهیم بود. علاوه بر آن خیلی از امکانات و اپلیکیشن های نصب شده روی گوشیهای تلفن همراه هم باوجود پرداخت هزینه جهت استفاده از آن، کارایی مناسب نخواهند داشت.
علاوه بر این، عدم پرداخت مطالبات شرکت های عضو این تشکل ها از جانب کارفرمایان با وجود گذشت زمان بسیار طولانی از تحویل تجهیزات در گذشته و احتمال ادامه این روند بر مبنای چشم انداز پیش رو در آینده، «کمیته سنا» مصرانه پیشنهاد استفاده از گشایش اعتبارات اسنادی داخلی (LC) را مطرح می کند. بر این اساس، ضمن آزاد شدن منابع مالی داخلی، امکان بهبود سرمایه درگردش، تسریع در تراکنش های مالی، پرداخت مستمر حقوق پرسنل و سایر هزینه های جاری برای شرکت ها هم به وجود خواهد آمد.
«کمیته سنا» باردیگر پنج بند بیانیه پیشین به شرح زیر را با تاکید موکد پیشنهاد می کند:
- تمدید زمان انجام تعهدات تمام قراردادهای حوزه فاوا به مدت شش ماه
- تعدیل قراردادها بر مبنای مستندات عرضه شده از جانب شرکت ها به میزان مبلغ ریالی ارز ارسال شده از راه سیستم بانکی
- عدم ضبط ضمانتنامه ها به علت خارج از اختیار بودن شرایط شش ماه اخیر
- اعلام فرمول و مدل تعدیل قیمت در اسناد مناقصات، استعلام ها و قراردادها
- پرداخت صورت وضعیت پیمانکاران و تولیدکنندگان حداکثر ظرف مدت یکماه بعد از تحویل و انجام تعهدات قراردادی و مشمول جریمه شدن هرگونه تاخیر در پرداخت و محاسبه این جریمه با نرخ وام بانکی
در خاتمه اعلام می کند، بطور قطع عدم تخصیص و تأمین ارز نیمایی به تجهیزات فاوا و همینطور عدم استفاده از گشایش اعتبار اسنادی که دارای پتانسیل بالقوه بسیار زیاد در مورد پرداخت مطالبات بخش خصوصی و مفری برای رهایی از قفل شدن سرمایه شرکت است، تبعات بسیار سنگین ملی به دنبال خواهد داشت.»
منبع:

1399/04/30
14:59:29
5.0 / 5
2108
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک