سایت شیک : طراحی سایت

تعداد دامنه های فارسی کم شد

تعداد دامنه های فارسی کم شد

از شروع ثبت دامنه های فارسی در کشور تاکنون یک میلیون و 495 هزار و 190 دامنه ثبت شده که از میان آنها، پسوند ir با یک میلیون و 487 هزار دامنه فعال در صدر قرار دارد، اما این آمار درمقایسه با آبان ماه کم شده است.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، دامین یا دامنه (Domain) نامی است که وب سایت بوسیله آن قابل دستیابی بوده و بطور کلی از دو بخش نام و پسوند تشکیل شده است. نام دامنه بخشی است که گویای نام برند یا فعالیت شما بوده و آنرا به دلخواه خود انتخاب می کنید.
پسوندهای مجاز و معتبر در حقیقت پسوندهایی هستند که توسط کمیته مخصوص تأیید و تصویب پسوندها یعنی آیکن (ICANN) تأیید شده باشند. نمونه های پسوندهای متداول com، org و ir هستند و انتخاب نام دامنه مناسب و ساده بسیار مهم بوده و همین طور در رتبه بندی (Ranking) نتایج جست وجوی گوگل نیز تأثیرگذار است.
در ایران، پژوهشگاه دانش های بنیادی همچون مراکز اصلی برای ثبت دامنه های اینترنتی به حساب می آید و هر کاربری که تمایل به ثبت دامنه ای برای بازگشایی سایت خود داشته باشد، باید به سایت این مرکز و یا یکی از نمایندگان فعال آن در سطح کشور مراجعه کند. این پژوهشگاه هم چنین آماری دقیق از دامنه های ایرانی را به دست می دهد.
طبق آخرین آمار موجود در مرکز ثبت دامنه کشوری ایران، از شروع ثبت دامنه های فارسی در کشور تا حالا یک میلیون و ۴۹۵ هزار و ۱۹۰ دامنه ثبت شده است و از بین پسوندهای ثبت شده ی فارسی، پسوند ir با یک میلیون و ۴۸۷ هزار و ۲۰۹ دامنه فعال در صدر قرار دارد که نشان میدهد بیش ترین سهم متعلق به همین پسوند است. این در شرایطی است که تا اختتام آبان ماه، یک میلیون و ۵۰۲ هزار و ۲۱۱ دامنه ثبت شده بود.


بعد از دامنه ir، دامنه co.ir با ۴۱۲۶ مورد، دامنه ایران با ۱۲۷۳ مورد و دامنه ac.ir با ۱۲۲۱ دامنه ی فعال می باشند. هم چنین دامنه های دیگری وجود دارند که کمتر از ۱۰۰۰ مورد به نام آنها ثبت شده است. دامنه id.ir با ۶۴۲ مورد، دامنه sch.ir با ۲۴۷ مورد، دامنه org.ir با ۲۴۱ مورد و دامنه gov.ir با ۲۰۴ مورد نیز در رتبه های بعدی فهرست قرار دارند. کمترین دامنه ثبت شده نیز متعلق به دامنه net.ir با ۲۷ دامنه فعال است.
بگفته مسئولان، با عنایت به این که مطابق با سند طرح کلان شبکه ملی اطلاعات، توسعه خط و زبان فارسی تا سال ۱۴۰۴ بعنوان یکی از اهداف راهبردی در نظر گرفته شده و دامنه فارسی ایران تأثیر زیادی در تحقق این هدف دارد، پیشنهاد می شود که امکان ثبت دامنه فارسی برای استارت آپ ها و کسب وکارها سریع تر از سازمان های دولتی فراهم گردد.1400/11/25
09:38:01
5.0 / 5
965
تگهای خبر: اینترنت , سایت , كاربر , گوگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک