سایت شیک : طراحی سایت

نصب دکل های مخابراتی نیازمند تائیدیه سازمان انرژی اتمی است

نصب دکل های مخابراتی نیازمند تائیدیه سازمان انرژی اتمی است

به گزارش سایت شیک معاون امور رادیویی رگولاتوری با اشاره به نگرانی مردم از اثرات تشعشعی امواج رادیویی، اظهار داشت: میزان تشعشعات ساطع شده از دکل ها در سطح کشور بطور مستمر، رصد می شود و البته اپراتورهای مخابراتی برای نصب، راه اندازی و بهره برداری از تجهیزات مخابراتی، دکل ها و سایت، تائیدیه سازمان انرژی اتمی ایران را دریافت می کنند.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، یکی از نگرانی هایی که با ورود ابزار دیجیتالی به زندگی افراد افزایش پیدا کرده، بیماری های ناشی از تشعشعات رادیویی است. با افزایش بیماری های جوامع امروزی همچون سرطان های شناخته شده و ناشناخته، این گمان میان عامه مردم تقویت شده و بسیاری تصور می کنند تشعشعات حاصل از دکل های موبایل یکی از مهم ترین علل ابتلاء به انواع سرطان است، هرچند این مورد تابحال به صورت علمی ثابت نشده است.
چندی قبل وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات علت کندی اینترنت در برخی از مناطق را عدم اجازه ساکنین محل برای نصب دکل مخابراتی دانسته و اظهار داشته بود: بر مبنای بررسی های مداوم همکارانم در سازمان تنظیم مقررات، تشعشات امواج الکترومغناطیسی اطراف دکل های مخابراتی تلفن همراه، بسیار کمتر از حد استانداردهای ملی و جهانی است و هیچ خطری برای سلامت افراد ندارد. البته به خاطر سابقه ذهنی هموطنان در این خصوص، مردم از این دکل های بی خطر می ترسند و برای آنها نوعی ناامنی روانی بوجود می آورد.
به قول عیسی زارع پور، تجمیع، استتار و زیباسازی آنتن های تلفن همراه یکی از اقداماتی است که می تواند در کاهش نگرانی مردم در این حوزه موثر باشد که در دستور کار اپراتورهای مخابراتی است. چند نمونه از این دکل ها را که در مشهد و اصفهان اجرا شده گذاشتم. بزودی اپلیکیشنی راه اندازی می شود که مردم بتوانند در هر ساعت از شبانه روز وضعیت شبکه در نقطه حضور خویش را به ما منعکس کنند و اگر کسی هم نگرانی در مورد میزان تشعشع در محل زندگی یا کارش داشت می تواند از این طریق درخواستش را ثبت کند تا همکارانم جهت بررسی به محل اعزام شوند.
میزان تشعشعات امواج رادیویی به صورت مستمر پایش می شود
در این راستا به نقل از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، نسترن محسنی -معاون امور رادیویی رگولاتوری- یکی از اهداف پایش امواج الکترومغناطیسی را، اطمینان از رعایت حدود استانداردهای تشعشعی در شبکه های اپراتوری که در بستر ارتباطات رادیویی فعالیت می نمایند، دانست و خاطرنشان کرد: هم اکنون از یک سو اپراتورها برای ارائه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات مبتنی بر تکنولوژی های نسل چهارم و بالاتر تلفن همراه، بایستی سایت و دکل جدید نصب کنند تا بتوانند نیاز کاربران به پوشش بهتر و سرویس باکیفیت بالاتر را مرتفع کنند.
وی ادامه داد: از طرفی مردم امکان دارد نگران اثرات تشعشعی امواج رادیویی باشند، بنابراین سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی در همکاری با سایر سازمان های متولی در این عرصه، به صورت مستمر تشعشعات آنتن دکل ها را پایش و اندازه گیری می کند. البته اپراتورهای مخابراتی برای نصب، راه اندازی و بهره برداری از تجهیزات مخابراتی، دکل ها و سایت، تائیدیه سازمان انرژی اتمی ایران را دریافت می کنند.
محسنی با تکیه بر ضرورت تغییر رویکرد از نگاه بازدارنده در نصب دکل و سایت به رویکرد کنترل محور و ارزیابی مبتنی بر حدود تعیین شده در استانداردها برای تشعشعات امواج رادیویی اظهار داشت: رگولاتوری بعنوان یکی از دستگاههای همکار در حوزه حفاظت در مقابل اشعه از حدود شش سال پیش تاکنون، حسگرهای اندازه گیری تجمعی شدت امواج الکترومغناطیس را در ۷۰ نقطه شهر تهران و ۱۸ نقطه شهر شیراز نصب کرده است و هم اکنون میزان تشعشعات تجمعی در شهرهای تهران و شیراز از راه این سنسورها و در سایر شهرها با استفاده از سامانه های پایش ثابت و خودرویی شدت امواج رادیویی، اندازه گیری و رصد می شود.
معاون امور رادیویی رگولاتوری ضمن اشاره به سفارش نامه های مجامع بین المللی مانند کمیسیون بین المللی حفاظت در مقابل پرتوهای غیر یونیزان (ICNIRP)، اتحادیه بین المللی ارتباطات دور (ITU) و استاندارد ملی پرتوهای غیریون ساز- حدود اندازه گیری با شماره ۸۵۶۷، درباره سطح استاندارد تشعشعات اضافه کرد: نتایج حاصل از اندازه گیری های دوره ای رگولاتوری در کشور در مقایسه با حدود استاندارد نشان داده است سطوح اندازه گیری شده از استانداردهای تعیین شده تشعشعات پایین تر بوده و فاصله بسیاری دارد.
منبع:

1400/11/05
20:24:30
5.0 / 5
960
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک