سایت شیک : طراحی سایت
در گفت وگو با سایت شیك اعلام شد

شهرهای کشور برمبنای 20 شاخص هوشمندسازی رتبه بندی می شوند

شهرهای کشور برمبنای 20 شاخص هوشمندسازی رتبه بندی می شوند

به گزارش سایت شیک رئیس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران با اشاره به راه اندازی سامانه ای برای رتبه بندی شهرهای کشور در زمینه هوشمندسازی اظهار داشت: برمبنای منابع بین المللی 20 شاخص اصلی و 140 زیر شاخص تعریف و شهرها برمبنای آن رتبه بندی می شوند و در سال آینده برمبنای آن جایزه ملی هوشمندسازی اعطا خواهد شد.


دکتر امین فرجی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و رئیس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به راه اندازی سامانه ای برای رتبه بندی شهرها در شاخص هوشمندسازی، اظهار داشت: برمبنای خروجی این سامانه در سال آینده جایزه ملی شهر هوشمند اعطا خواهد شد.
وی با اشاره به پروسه اجرای این طرح، اظهار نمود: ما برای اجرای این طرح کمیته ملی شهر هوشمند را تشکیل دادیم و در آن فاکتورهای شهر هوشمند را برمبنای منابع بین المللی چون ایزو استخراج کردیم.
فرجی افزود: بر این اساس ۲۰ شاخص رتبه بندی شهر هوشمند تعریف شد که از آن جمله می توان به "آموزش"، "سلامت"، "انرژی"، "ساختمان"، "حمل و نقل"، "مدیریت پسماند"، "همکار استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان در هوشمندسازی" و "استفاده از اینترنت اشیا" اشاره نمود.
رئیس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران افزود: ذیل این ۲۰ شاخص اصلی، ۱۴۰ زیر شاخص تعریف شد و شهرهای مختلف کشور برمبنای ۴ پایلوتی که در این سامانه تعریف شده است، مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می گیرند.
فرجی با اشاره به ۴ فاز اجرای رتبه بندی شهرهای کشور در فاکتورهای هوشمندسازی، توضیح داد: فاز اول این طرح برای ۳۱ شهر مرکز استان است که طی آن برای شهرداران این شهرها دسترسی هایی به وجود آمده تا مستندات خودرا از هوشمندسازی عرضه کنند.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران اشاره کرد: در فاز دوم شهرهای بزرگ با جمعیت ۵۰۰ هزار تا یک میلیون نفر و در فاز سوم شهرهایی با جمعیت ۲۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار نفر پیش بینی شده است.
فرجی، فاز چهارم طرح رتبه بندی هوشمندسازی شهرها را شهرهایی کمتر از ۲۰۰ هزار نفر عنوان نمود و تصریح کرد: هم اکنون خیلی از شهرها در حوزه اتوماسیون کردن فرآیندهای شهری اقدام خاصی انجام نداده اند و ما با این اقدام مسیری را برای حرکت شهرهای کشور به سمت هوشمندسازی ایجاد خواهیم کرد.
وی با اعلان اینکه ما در این سامانه همکاری شهرداری ها با استارت آپ ها و شرکت های هوشمند را مد نظر قرار دادیم، اظهار نمود: علاوه بر آن بر استفاده از فناوری های این حوزه نیز تاکید داشتیم.
رئیس مرکز تحقیقات شهر هوشمند ایران به تعدادی از چالش های موجود در کشور در حوزه هوشمندسازی اشاره نمود و اضافه کرد: دراین زمینه خلاهایی وجود دارد که یکی از آنها این است که هنوز در صدا و سیما شبکه تخصصی در این عرصه و استفاده از فناوری ها وجود ندارد که از این طریق آموزش های لازم به جامعه ارائه شود. ما دراین زمینه درحال مذاکره هستیم.
منبع:

1400/09/10
11:47:34
5.0 / 5
867
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک