سایت شیک : طراحی سایت
در نامه ای به خاندوزی

توانگر: اجبار اینماد مشکلات بسیاری برای کسب وکارهای اینترنتی بوجود آورده است

توانگر: اجبار اینماد مشکلات بسیاری برای کسب وکارهای اینترنتی بوجود آورده است

به گزارش سایت شیک رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی در نامه ای به وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی، اجبار «اینماد» برای کسب وکارهای اینترنتی را سبب ایجاد مشکلات فراوانی برای آنها دانست و خواهان بررسی این مورد شد.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، متن نامه مجتبی توانگر عضو کمیسیون اقتصادی و نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی به شرح زیر است:
«جناب آقای دکتر خاندوزی
وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی
جناب آقای دکتر صالح آبادی
رئیس کل محترم بانک مرکزی
با عرض سلام و تحیت
پیرو آئین نامه اجرایی ماده ۱۴ الحاقی قانون مبارزه با پولشویی مصوب هیات دولت دوازدهم، شرکتهای پرداخت یار ملزم به دریافت نماد الکترونیکی(اینماد) از مشتریان خود هستند. مصوبه مذکور به مفهوم «الزام اینماد برای تمامی کسب وکارهای اینترنتی» است. دلیل اصلی این تصمیم به پیشگیری از پولشویی در شرکتهای پرداخت یاری عنوان شده است. اینکه چه حجمی از پول شویی توسط این شرکت ها صورت می گیرد و چه میزان از مسیر کارت به کارت انجام می شود، نیازمند بررسی مفصل است که در اینجا نمی گنجد. اما اجبار اینماد برای کسب وکارهای اینترنتی موضوعی است که مشکلات فراوانی برای کسب وکارهای اینترنتی و کسب وکارهای خانگی و خرد ایجاد می کند:
۱) بانک مرکزی بنا بر مصوبه هیات وزیران دریافت اینماد را برای هر کسب و کاری اینترنتی الزامی اعلام نموده است. به این مفهوم که هر نوع کسب و کار شامل خرد و کلان برای شروع فعالیت الزاما باید اینماد دریافت نموده و در غیر اینصورت نمی تواند خدمات پرداخت اینترنتی داشته و فعالیت خویش را آغاز نماید. شایان ذکر است الان بیشتر از هشتصد هزار کسب و کار در فضای مجازی احراز هویت شده و از خدمات پرداخت رسمی کشور استفاده می نمایند که فقط ۶۰ هزار عدد از آنها اینماد دریافت نموده و بخش عمده ای هم به قادر به دریافت اینماد نیستند.
۲) اساسا الزامی شدن نماد اعتماد الکترونیک به مفهوم تغییر ماهیت آن از یک نماد اعتبار بخش اختیاری به رگولاتور فضای مجازی و سامانه جامع مجوزهای فضای مجازی در تمام حوزه ها است. چنین تغییری با این ابعاد و گستردگی اختیارات نیازمند مصوبه مجلس شورای اسلامی است. همینطور ورود اینماد به مسئله تخصصی تایید یا عدم تایید صلاحیت تمامی کسب و کارها در تمام حوزهها و پیشگیری از شروع فعالیت در خیلی از موارد و یا امکان تعلیق کسب و کارهای موجود بدون حکم قضایی که به مثابه پلمب شدن کسب و کار می باشد. در نهایت منجر به توقف نوآوری و اختلال گسترده در اقتصاد دیجیتال کشور خواهد شد که این امر نه تنها خلاف صریح خیلی از اصول قانون اساسی است بلکه عقب افتادگی اقتصادی و فناورانه در آینده ایران رقم خواهد زد.
۳) با الزامی شدن نماد اعتماد الکترونیک هر کسب و کار اینترنتی برای دریافت خدمات پرداخت مجبور خواهد بود ابتدا شرکتی را ثبت یا مجوز لازم را کسب نموده و سپس اینماد دریافت نماید تا بتواند فعالیت خویش را آغاز کند. این امر حداقل دو مرحله بسیار زمانبر را برای شروع فعالیت هر کسب و کار کوچک اضافه نموده و آزمودن یک ایده را توسط گروه های جوان با کسب و کارهای خانگی بسیار دشوار تر از وضعیت کنونی می سازد.
۴) در هیچ یک از کشورهای پیشرفته، ایده های تازه به صورت پیشینی توسط سازمان های متصدی قانونگذاری نمی شوند، چون اساسا این امر غیر امکان دارد. بنابراین الزامی بودن اینماد برای آغاز فعالیت یک کسب و کار آنلاین و متعاقبا احتیاج به کسب مجوز از نهادهای ذیربط به علت عدم وجود قانون در موضوعات جدید عملا ناممکن بوده یا سالها به طول خواهد انجامید. این امر باعث عدم امکان خلق ایده های تازه و در نهایت نارضایتی نخبگان و جوانان فعال خواهد شد.
باتوجه به نکات فوق و رسالت بنده بعنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تاکید دارم بررسی این مورد را که کسب و کار خیلی از جوانان و نخبگان و خانوارهای ایرانی به آن گره خورده است، در دستور کار خود قرار دهید. البته این بررسی باید در فضای کارشناسی و عاری از منافع اشخاص و شرکت ها صورت پذیرد. چونکه این مخاطرات برای کسب وکارهای خرد و نوآور، درآمدهای هنگفتی برای عده ای دارد.
امید است نتیجه بررسی های شما هرچه زودتر در اختیار مجلس شورای اسلامی و مردم قرار بگیرد.»
اینماد (E-Namad) یا نماد اعتماد الکترونیکی نشانه ای است که منحصراً توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر شده و به کسب و کارهای مجازی (کسب و کار اینترنتی و موبایل) مجاز با هدف ساماندهی، احراز هویت و صلاحیت آنها اعطا می شود؛ این نماد بعد از بررسی درگاه (وب سایت) و احراز هویت و صلاحیت مالک (حقیقی یا حقوقی) آن برای مدت دو سال صادر می شود.
یکی از موارد مهم در بحث اعتمادسازی ای نماد است که معمولا در قسمت پایینی وبسایت قرار می گیرد، ای نماد به دو شکل حقیقی و حقوقی قابل دریافت است و تعداد ستاره های آن مبین سطح اعتماد است.1400/09/09
12:11:41
5.0 / 5
931
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک