سایت شیک : طراحی سایت
وزیر ارتباطات اعلام كرد

اینترنت پرسرعت و ارزان نیازمند چیست؟

اینترنت پرسرعت و ارزان نیازمند چیست؟

به گزارش سایت شیک وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر ضرورت تغییر موازنه شبکه ارتباطی کشور از ارتباطات سیار به ارتباطات ثابت، اظهار داشت: متاسفانه ریل گذاری ارتباطی در یک دهه اخیر به سمتی پیش رفته که کفه ترازوی توسعه شبکه همراه سنگین تر از شبکه ثابت بوده است. برای توسعه ارتباطات ثابت و دسترسی عموم مردم در سراسر کشور به شبکه امن، پایدار، پرسرعت و ارزان باید نهضت فیبرکشی در کشور راه بیفتد.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، این روزها مسئولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، بزرگ ترین مشکل اینترنت کشور را، عدم توسعه ارتباطات ثابت می دانند و معتقدند برای رفع مشکلات و اختلالات اینترنتی و در صورتیکه در سالهای قبل اینترنت همراه توانسته از اینترنت ثابت پیشی بگیرد، لازم است تغییرات اساسی در زمینه ثابت اتفاق بیفتد.
اینترنت ADSL که در ایران هم بعد از اینترنت موبایل، کاربران زیادی دارد جزو قدیمی ترین خدمات اینترنت در جهان است و می توان روی خطوط تلفن ثابت، بدون نیاز به کابل کشی و نصب خطوط جدید، اتصال اینترنت ADSL را ایجاد ندارد. بااینکه اینترنت ADSL، ارزان و نسبت به انواع دیگر اینترنت پهن باند راه اندازی سریع و ساده تری دارد، اما با محدودیت هایی همچون سرعت دانلود کمتر از ۲۴ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود کمتر از دو مگابیت روبه روست.
در عین حال، یکی از انواع جدید اینترنت ثابت، اینترنت فیبر نوری (FTTx) مبتنی بر کابل های فیبر نوری است که از کابل های مسی یا خطوط تلفن استفاده نمی کند و کابل های فیبر نوری انتقال دهنده اطلاعات هستند. به سبب استفاده اینترنت فیبر نوری از سیگنال های نوری، کیفیت و سرعت بیش تری نسبت به ADSL دارد و می تواند یک کیفیت و سرعت را بدون در نظر گرفتن فاصله کاربر تا سرویس دهنده ارائه دهد و سرعت های دانلود و آپلودی بیش از یک گیگابیت عرضه نماید. بنا بر این تاکید مسئولان هم ضرورت توسعه فیبر نوری در کشور است.
در این راستا عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - در دیدار با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه در چهار سال آینده دو راهبرد اساسی در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات دنبال خواهد شد، اظهار داشت: اولین راهبرد، توسعه دسترسی به شبکه پرسرعت داخلی تا دورافتاده ترین نقاط کشور خواهد بود. بطور طبیعی و مثل سایر کشورهای پیشرفته در زمینه ارتباطات، اولویت ما در توسعه دسترسی ارتباطی شبکه ثابت است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر ضرورت تغییر موازنه شبکه ارتباطی کشور از ارتباطات سیار به ارتباطات ثابت، اشاره کرد: متاسفانه ریل گذاری ارتباطی در یک دهه اخیر به سمتی پیش رفته که کفه ترازوی توسعه شبکه همراه سنگین تر از شبکه ثابت بوده است. برای توسعه ارتباطات ثابت و دسترسی عموم مردم در سراسر کشور به شبکه امن، پایدار، پرسرعت و ارزان باید یک عزم و اراده ملی شکل بگیرد و نهضت فیبرکشی در کشور راه بیفتد.
وی بابیان این که راهبرد دوم در دور جدید وزارت ارتباطات توسعه خدمات هوشمند خواهد بود اظهار داشت: ما باید زندگی مردم را با خدمات فناورپایه بومی گره بزنیم. در این چهار سال در سه بخش خدمات دولت الکترونیکی، خدمات غیردولتی در رابطه با کسب وکارها و خدمات پایه کاربردی در رابطه با شبکه ملی اطلاعات تلاش خواهیم کرد تا نیازهای مردم را در این عرصه ها فراهم نماییم. باید همه خدمات فناورانه پایه به شکل یکپارچه در اختیار مردم قرار گیرد اما هم اکنون جزایر مختلفی در زمینه خدمات شکل گرفته است که هر کدام از دستگاه های دولتی با راه اندازی پلت فرم های مستقل و مجزا خدماتی مختص به خود ارائه می کنند.
زارع پور همین طور در جلسه تکریم و معارفه مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی، معاون وزیر و رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، یکی از ماموریت های مهم سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در دوره ی جدید را توجه به توسعه ارتباطات ثابت عنوان نمود و اظهار داشت: امیدوار هستم به زودی شاهد ایجاد رقابت در زمینه ارتباطات ثابت و برعکس شدن نسبت دسترسی ارتباطات ثابت و همراه باشیم.
دستور وزیر ارتباطات جهت بررسی مجدد مشکلات اینترنت همراه
وی به وضعیت نامناسب ارتباطات سیار در بعضی از مناطق پرداخت و اضافه کرد: سازمان تنظیم مقررات باید پیگیر ارتقای وضعیت ارتباطات سیار شود و اگر کوتاهی هایی از جانب اپراتورها در این عرصه وجود دارد برای مردم تشریح کند تا مردم از دلیلهای اختلالات موجود آگاه شوند. وزیر ارتباطات همین طور به رییس جدید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اصرار کرد که در چند روز آینده مشکلات ارتباطات سیار را بررسی کند، دلیلهای آنرا برای مردم توضیح دهد و مشکلات شبکه سیار در کوتاه ترین زمان ممکن حل شود.1400/08/27
14:24:42
5.0 / 5
969
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
طراحی سایت شیک
طراح سایت شیک