سایت شیک : طراحی سایت

طرح فراکسیون راهبردی مجلس برای توسعه شبکه ارتباط ثابت

طرح فراکسیون راهبردی مجلس برای توسعه شبکه ارتباط ثابت

به گزارش سایت شیک نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در ارتباط با تعرفه خدمات اپراتورهای ثابت و سیار کشور، اظهار داشت: هرگونه تغییر در تعرفه خدمات پهن باند ثابت و سیار باید در دولت بررسی شده و در نهایت پیشنهاد دولت به مجلس ارجاع شود و نمایندگان درباب تصویب آن تصمیم گیری کنند.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج الدینی، با اشاره به طرح فراکسیون راهبردی برای توسعه شبکه ارتباط ثابت، درباب اولین جلسه کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: فعالان صنعت ICT دغدغه ها و چالش های خودرا بیان نمودند و قرار شد موضوعات مطرح شده بعد از بررسی تخصصی در قالب طرح هایی در سامانه قانون گذاری مجلس بارگذاری شود و اجرای چنین برنامه ای زمینه ساز پشتیبانی از شاغلان صنعت فناوری اطلاعات است.
رئیس فراکسیون راهبردی مجلس با اشاره به اینکه شبکه ارتباط ثابت کشور روی عدد ۱۰ میلیون نفر ثابت مانده و حتی با کاهش مشترک روبه رو شده است، عنوان کرد: باید بررسی شود که به چه علت چنین اتفاقی رخ داده و در سوی دیگر شبکه موبایل از ۴۰ به ۸۰ میلیون مشترک ارتقا یافته است.
همچنین سهیل یحیی زاده، رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که رویه اتخاذ شده درباب شبکه ارتباط ثابت و موبایل طی چند سال اخیر باعث شده است که شبکه ارتباط ثابت کشور وضعیت خاصی را تجربه کند و در معرض خطر قرار گیرد، اظهار داشت: پشتیبانی از توسعه شبکه ثابت در بخش فیبر خانگی، در دستورکار فراکسیون راهبردی مجلس قرار گرفته است.
وی با اشاره به این که پشتیبانی از شبکه ارتباط ثابت کشور در دستور کار فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی قرار دارد، اظهار نمود: متاسفانه هم اکنون عموم کاربران از کیفیت اینترنت راضی نیستند و پشتیبانی از توسعه شبکه ثابت در بخش فیبر خانگی در دستورکار فراکسیون راهبردی مجلس قرار گرفته و نیازمند توجه ویژه از طرف مجلس، دولت و ارگان های مرتبط می باشد.
وی افزود: هم اکنون بیشتر بار ترافیکی کشور روی شبکه موبایل قرار گرفته است و در زمان پیک کرونا، مصرف مردم بیش از پیش افزوده شد و سبب شد پهنای باند مصرفی توسعه یابد و این مسئله اشباع شبکه را رقم زد چونکه بار حداکثری روی شبکه موبایل بود و شبکه ثابت نتوانست قسمتی از بار ترافیکی را مدیریت کرده و به خود اختصاص دهد.
رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شبکه ثابت از سه مزیت سرعت بیشتر، کیفیت بالاتر و هزینه کمتر برخوردار است، عنوان کرد: متاسفانه زیرساخت های لازم در داخل کشور وجود ندارد و فقط ۱۵۰ هزار پورت FTTH (فیبر منزل) از مجموع مشترکان مدنظر قرار گرفته که رقم فاجعه باری است و قابل مقایسه با کشورهای توسعه یافته نیست.
یحیی زاده با اشاره به این که نزدیک به ۹ میلیون مشترک خطوط ثابت از ADSL استفاده می نمایند، تصریح کرد: متاسفانه ADSL نیاز مردم را برمبنای رشد پهنای باند برآورده نمی کند.
وی با اشاره به این که قرار بود تا سال ۱۴۰۰، تعداد ۲۰ میلیون مشترک خانگی از مبادی FTTH (فیبر منزل) و VDSL (مبتنی بر زیرساخت فیبر) استفاده کنند، اظهار نمود: شبکه موبایل در دنیا گرانقیمت و بحث تحریم و سایر موارد باعث شده است تا هزینه نگهداری و توسعه آنها در ایران بمراتب بیشتر از گذشته شود و در صورت عدم تغییر رویه فعلی، نهایتاً به استهلاک شبکه سلولار موبایل منجر می شود.
رئیس کمیته ارتباطات و فناوری اطلاعات فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که هرچند رشد مصرف، توسعه شبکه و افزایش درامدها به علت استفاده از شبکه موبایل رقم خورده است، اشاره کرد: در صورت عدم ورود دولت و حاکمیت طی چند سال آینده شبکه ثابت خانگی نابود شده و از بین می رود چونکه اگر به سمت بهره مندی از تکنولوژی حرکت نکنیم این امکان از چرخه مصرف مردم خارج شده و عملا تمام بار ترافیکی به سمت شبکه موبایل سوق می یابد.
یحیی زاده با تاکید بر این که باید با همکاری دولت، مجلس شورای اسلامی، اپراتورها شامل بخش خصوصی، مخابرات ایران و سایر ذی نفعان شرایط را تغییر داد، اظهار داشت: متاسفانه مشکلات بخش شبکه ثابت کشور فراسازمانی و چندین سال است که همکاری لازم و سرمایه گذاری مشترکی از طرف آنها صورت نگرفته است و ضرورت دارد که دولت جدید بر خلاف سیاست های گذشته در دولت های قبلی، تمرکز خودرا در زمینه شبکه ثابت افزایش دهد.
وی ادامه داد: همین طور باید از ظرفیت دستگاهها و مجموعه های مختلف در امتداد توسعه شبکه ثابت به نحو مطلوب استفاده و خدمات خوبی را دراین زمینه ارائه کرد.
منبع:

1400/08/19
12:32:21
5.0 / 5
989
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک