سایت شیک : طراحی سایت
خارجی ها تاب رقابت نداشتند؛

تقویت اکوسیستم داخلی چین بعد از خروج شرکتهای بزرگ فناوری خارجی

تقویت اکوسیستم داخلی چین بعد از خروج شرکتهای بزرگ فناوری خارجی

سایت شیک: یک وبگاه خبری انگلیسی بتازگی طی یادداشتی کوتاه به مسئله میزان وابستگی چین به شرکت های بزرگ خارجی فعال در زمینه فناوری و اثر خروج آنها از چین پرداخته است.


به گزارش سایت شیک به نقل از مهر؛ مفسرین حوزه فناوری معتقدند که هم اکنون، وابستگی چین به شرکت های فناوری خارجی به پایین ترین سطح خود رسیده است. تعداد غول های فناوری خارجی که در چین فعال می باشند، بصورت مداوم درحال کاهش است و این امر، دولت را در کنترل اکوسیستم فناوری کشور و توسعه آن یاری می کند. شرکت یاهو، طی هفته گذشته و در پی انتشار خبر خروج لینکدین از چین در ماه اکتبر و مسدود سازی گوگل توسط دولت این کشور، همه خدمات خودرا در چین، تعطیل خواهدنمود. یاهو در روز دوشنبه هفته گذشته، در اطلاعیه ای محیط تجاری و قانونی چین را «به شکل فزاینده ای چالش برانگیز» توصیف کرد و اعلام داشت که بعد از مسدود سازی خیلی از خدمات این شرکت توسط دولت این کشور، خدمات پایه ایمیل و موتور جستجوگر خودرا نیز که از سال ۱۹۹۹ فعال بود، در چین، تعطیل می کند. زمینه مساعد برای شکوفایی خدمات داخلی با وجود بعد تبلیغاتی برجسته خروج یاهو و شرکت های مانند آن از کشور چین، واقعیت این است که کاربران چینی به ندرت از یاهو یا سایر خدمات اینترنتی شرکت های بزرگ سیلیکون ولی، استفاده می نمایند، برای اینکه رقبای داخلی آنها در دو دهه گذشته شکوفا شده اند. در چنین شرایطی، دولت نیز می تواند با فراخواندن مدیران شرکت های فناوری داخلی به آسانی نظم و انضباط را در اکوسیستم فضای مجازی کشور برقرار سازد و بر روند توسعه فناوری و اینترنت، نظارت کند. به عبارت دیگر چینی ها از وی چت برای ارتباطات روزانه خود استفاده می نمایند، بجای یوتیوب، ویدیو های تیک تاک را تماشا می کنند و بجای ویکی پدیا، از بایدو استفاده می نمایند. علی بابا، نیز که دفتر مرکزی آن در هانگژو قرار دارد، خدمات تجارت الکترونیک ارائه می دهد. در چنین شرایطی، بااینکه رقبای خارجی همچنان می توانند وارد بازار چین شوند، اما مسئله اصلی عدم استقبال عمومی از خدمات آنها است.

کایسر کو، یک برنامه ساز حوزه پادکست که مدتی را در شرکت های فناوری چینی گذرانده و به فعالیت پرداخته است، در این مورد اظهار داشت: «آن ها جایگزین همه خدمات دیجیتال را داشتند. یک بازار بزرگ و درحال رشد را تصور کنید. در چین نیاز شدیدی به پلت فرم هایی با ذائقه و محتوای چینی وجود دارد. با وجود این، فضا به شکلی است که شرکت های فناوری خارجی، تاب رقابت را در این بازار ندارند.»

طبق گزارش های آماری موجود، حدود ۱ میلیارد شهروند چینی بصورت روزمره از اینترنت استفاده می نمایند. این امر، بازار چین را به بخشی با در آمد ۱۵۵ میلیارد دلار در ۱۱ ماه نخست سال ۲۰۱۹، بدل کرد و مقایسه آن مقطع زمانی با زمان مشابه در سال ۲۰۱۸، رشد ۲۲.۴ درصدی این عدد در طول یک سال را نشان میدهد. رسانه های جمعی چین اعلام نموده اند که این کشور می خواهد تا سال ۲۰۳۰ از نظر فناوری به خودکفایی برسد. از طرف دیگر خیلی از کاربران چینی اینترنت، اعلام نموده اند که به هیچ وجه از خروج شرکت هایی چون یاهو، نگران نیستند و خدمات داخلی، پاسخگوی نیازهای موجود هستند. قوانین سختگیرانه برای خارجی ها شرایط حاکم بر بازار فضای مجازی چین، پکن را قادر به اعمال حاکمیت بصورت مستقیم در فضای مجازی کرده است. آخرین تلاش نهادهای دولتی چین، قانون امنیت داده است که خروج داده های حساس از چین را محدود می کند و اپراتورهای اینترنتی را ملزم می کند که داده های داخلی خودرا در اختیار سازمان های مجری قانون قرار دهند. چین قبل از این، پلت فرم های بسیار بزرگی چون فیسبوک، گوگل و برخی دیگر از رسانه های اجتماعی و موتورهای جستجوگر غیر چینی را در داخل مرزهای جغرافیایی این کشور، مسدود ساخته است. از طرف دیگر استفاده بدون مجوز وی پی ان ها و دیگر ابزار دور زدن مسدودسازی اینترنت نیز در چین ممنوع بوده و همین مورد، سبب هدایت کاربران به سمت پلت فرم های باکیفیت داخلی شده است. چین الگویی موفق از خودکفایی و توسعه اوصاف ذکر شده از شرایط موجود در بازار فناوری و تکنولوژی کشور چین، نشان میدهد که با رعایت الگویی مدون و حمایت متناسب از پلت فرم های داخلی، می توان به خودکفایی در حوزه فناوری دست یافت و حتی در گام های بعد، به فکر صادرات خدمات این حوزه نیز بود.

اذعان رسانه های غربی به موفقیت دولت چین در خارج ساختن شرکت های بزرگ فناوری از کشور و جایگزین نمودن آنها با شرکت های فناوری داخلی، نشان دهنده توفیق پکن در دستیابی به اهداف تعیین شده در حوزه گسترش زیرساخت های فضای مجازی و فناوری این کشور بصورت بومی بوده و گواهی بر درستی مسیر حرکت تعیین شده برای این کشور در حوزه گسترش زیرساخت های تکنولوژیک، محسوب می شود.


منبع:

1400/08/18
21:20:01
5.0 / 5
1146
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک