سایت شیک : طراحی سایت

استمرار فعالیت سامانه شاد و رایگان سازی آن تا اختتام همه گیری کرونا

استمرار فعالیت سامانه شاد و رایگان سازی آن تا اختتام همه گیری کرونا

سایت شیک: وزارت آموزش و پرورش ملزم به اتخاذ تمهیدات لازم برای استمرار فعالیت سامانه شاد بعنوان قسمتی از آموزش و پرورش مجازی در دوره همه گیری کرونا و سازمان برنامه و بودجه کشور ملزم به رایگان سازی دسترسی به سامانه شاد برای معلمان و دانش آموزان تا اختتام همه گیری کرونا و تامین هزینه ترافیک شاد شدند.


به گزارش سایت شیک به نقل از ایسنا، سند الزامات سامانه های الکترونیکی آموزش و پرورش و شبکه آموزشی دانش آموز (شاد)، بعد از استحضار مقام معظم رهبری، برای اجرا به دستگاه های مربوطه ابلاغ گردید. این سند با هدف افزایش پایداری و تداوم خدمات رسانی شبکه آموزشی دانش آموز (شاد) بعنوان قسمتی از زیست بوم جدید تعلیم و تربیت رسمی عمومی کشور به تصویب شورای عالی فضای مجازی کشور رسیده است.
بر طبق این سند اتخاذ تمهیدات لازم برای استمرار فعالیت سامانه شاد، تقویت واحد سازمانی مربوط برای اعمال حاکمیت و مدیریت سامانه، ارائه خدمات باکیفیت آموزشی و پژوهشی پایه رایگان، توسعه خاصیت ها و امکانات مربوط به سیستم مدیریت یادگیری و سیستم های نظارت و ارزشیابی، گرفتن تاییدیه امنیت سامانه شاد در حوزه احراز هویت، ذخیره سازی مستمر کلیه محتوای سامانه و فرهنگ سازی و ارتقای مستمر سواد مجازی معلمان و دانش آموزان تبیین شده و بر ارائه گزارش فصلی از عملکرد کمیته نظارت و راهبری شاد به شورای عالی فضای مجازی کشور تاکید گردیده است.
در این سند ذکر شده وزارت آموزش و پرورش باید نسبت به اتخاذ تمهیدات لازم برای استمرار فعالیت سامانه شاد بعنوان قسمتی از آموزش و پرورش مجازی در دوره همه گیری کرونا و پساکرونا در قالب محیط صیانت شده مجازی ذیل وزارت آموزش و پرورش؛ تقویت واحد سازمانی مربوط برای اعمال حاکمیت و مدیریت سامانه شاد و تعیین و معرفی رسمی نماینده تام الاختیار وزیر برای راهبری و اعمال حکمرانی در سامانه شاد ظرف مدت یک ماه؛ ارائه خدمات با کیفیت آموزشی و پژوهشی پایه رایگان (طبق برنامه رسمی مصوب) به جامعه هدف (دانش آموزان و فرهنگیان) و تنظیم گری و صدور مجوز ارائه خدمات ارزش افزوده آموزش و پرورش مجازی برای بخش دولتی و غیردولتی در قبال گرفتن هزینه متعارف از کاربران با نظارت وزارت آموزش و پرورش ظرف مدت یک ماه؛ اقدام نماید.
توسعه خاصیت ها و امکانات مربوط به سیستم مدیریت یادگیری (LMS) و سیستم های نظارت و ارزشیابی در سامانه شاد متناسب با نیازمندی های مقاطع مختلف تحصیلی از قبیل بهبود برنامه های پرورشی، بازی وارسازی، برنامه های تولید و ویرایش محتوا، برگزاری کلاس های مجازی همزمان دوسویه و چند نفره، تعریف دوره های آموزشی و تقویم آموزشی با مشارکت بخش دولتی و غیردولتی ظرف مدت سه ماه؛ گرفتن تاییدیه امنیت سامانه شاد در حوزه احراز هویت، آزمون های نفوذ و پایداری خدمت ظرف مدت دو ماه از مرکز مدیریت راهبردی افتا؛ ذخیره سازی مستمر کلیه محتوای سامانه شاد بعنوان قسمتی از آرشیو دیجیتال نظام آموزش رسمی کشور؛ از دیگر اقداماتی است که باید توسط وزارت آموزش و پرورش صورت گیرد.
وزارت آموزش و پرورش همین طور باید نسبت به ارائه گزارش فصلی از عملکرد کمیته نظارت و راهبری شاد به شورای عالی فضای مجازی اقدام نماید. جلسات کمیته در مرکز ملی فضای مجازی و با حضور وزیر آموزش و پرورش، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی و مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران تشکیل می شود. فرهنگ سازی و ارتقای مستمر سواد مجازی معلمان و دانش آموزان نیز ار دیگر وظایف وزارت آموزش و پرورش است.
سازمان برنامه و بودجه کشور نیز باید درباب تعریف ردیف مشخص در قانون بودجه سنواتی کشور ذیل بودجه وزارت آموزش و پرورش بمنظور توسعه کمی و کیفی آموزش و پرورش مجازی؛ اختصاص کمک مالی یا تسهیلات ارزان بانکی برای تامین تجهیزات و ابزار دسترسی لازم برای معلمان و دانش آموزان کمتر برخوردار در قالب طرح های مورد تأیید مرکز ملی فضای مجازی و رایگان سازی دسترسی به سامانه شاد برای معلمان و دانش آموزان تا اختتام همه گیری کرونا و تامین هزینه ترافیک شاد اقدام نماید.
منبع:

1400/07/20
11:01:39
5.0 / 5
1064
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک