سایت شیک : طراحی سایت
سازمان فضایی ایران منتشر كرد؛

نقش اقتصادی سنجش از دور در اکتشافات معدنی

نقش اقتصادی سنجش از دور در اکتشافات معدنی

به گزارش سایت شیک سازمان فضایی ایران با تشریح توانمندی های فناوری سنجش از دور، اعلام نمود: تصاویر و داده های ماهواره ای یکی از منابع اطلاعاتی با ارزش برای مطالعات منابع زمینی در اکتشافات معدنی به حساب می آید.


به گزارش خبرنگار‬ مهر، ‬ در دهه های اخیر با توسعه فناوری های فضایی و استفاده از تصاویر ماهواره ای تحول‬ اساسی‬ در مطالعات منابع زمینی‬ و اکتشافات معدنی رخ داده است. امروزه تصاویر و داده های ماهواره ای یکی از منابع اطلاعاتی با ارزش برای این گونه مطالعات در ‏نظر گرفته می شوند. اهمیت این داده ها به‬ خاطر نقش آنها در کاهش هزینه و زمان است. در اجرای عملیات اکتشافی، مطالعه تصاویر ماهواره ای یک منطقه پیش از کار صحرایی به علل ذیل یک امر کاملاً ‏مفید است: ‏ * سبب آشنایی بیشتر با جغرافیای منطقه شده و می تواند در انتخاب محل، مسیر و … کمک ‏شایانی کند. * به دلیل دید بسیار وسیع، همبستگی بین عوارض مختلف زمین شناسی ناحیه را تعیین می کند.‏ * استفاده از زوج تصاویر ماهواره ای در تهیه مدلهای رقومی ارتفاعی و تشخیص تقریبی نوع سنگ کاربرد دارند. اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران در اینباره اعلام نمود: ب‬ا‬ توجه‬ به‬‬ ویژگی‬ های‬ متنوع‬ کشور‬ لازم‬ است در مطالعات اکتشافات معدنی در‬ زمینه خاک وسیع، منابع سرشار معدنی، پوسته فعال، زمین شناسی پیچیده و قرارگیری در کمربند ‏خشک کره زمین، از‬ توانمندی های منحصر به فرد فناوری سنجش از دور استفاده بهینه شود.‏ به منظور درک بهتر کارایی اقتصادی فناوری سنجش از دور در اکتشافات معدنی، موارد لازم برای شناسایی ‏پتانسیل کانه زایی طلای اپی ترمال در یک منطقه در شکل زیر نشان داده شده است.
مناسب ترین خصوصیت های حرارتی کانی ها، در محدوده طول موج های ۸ تا ۱۴ میکرومتر تشخیص داده شده است. این ناحیه ‏مادون قرمز حرارتی، با خصوصیات جذبی تعدادی مواد تشکیل دهنده در سنگ ها مشخص می ‎شوند.‏ مهم ترین گام در اکتشاف، مشخص کردن واحد زمین شناسی دارای پتانسیل معدنی است که برای شناسایی آن از عوارض سطحی ‏ایجاد شده در اثر فرایند کانه زایی و تشکیل کانسار استفاده می شود. سنجش از دور راداری ابزار نوینی را برای زمین شناسی، کانی شناسی، اکتشافات معدنی و تعیین مخاطرات ژئوتکنیکی ‏فراهم می کند. در روش های کاربردی، تصاویر رادار به آسانی می تواند اطلاعات را از تصاویر تکراری مورد نظر در زمین و بدون توجه به شرایط جوی فراهم آورد.
تصاویر سنجش از دور در زمینه اکتشاف کانسارها از دو جهت حائز اهمیت هستند؛ ‬ در درجه اول تهیه نقشه زمین شناسی و ‏زمین شناسی ساختاری‬ و در درجه دوم ‏شناسایی سنگ های دگرسانی گرمایی به وسیله نشان های طیفی آنها. اطلاعات ماهواره ای سنجش از دور به همراه سیستم اطلاعات جغرافیایی، بهترین روش را برای مهندسین معدن، متخصصین زمین شناسی اقتصادی و دیگر محققین علوم زمین و برنامه ریزان عرضه می کند.


منبع:

1400/06/26
13:39:14
5.0 / 5
1204
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک