سایت شیک : طراحی سایت
گزارش لابی گری اپل در آمریكا؛

رویکرد تهدید و تطمیع اپل

رویکرد تهدید و تطمیع اپل

هرچند اپل اعلام نموده تغییراتی در قوانین اپ استورش انجام می دهد اما گزارشی از لابی گری گسترده اپل در ایالت های مختلف نشان داده است این اپ رفتارهای انحصاری خویش را همچنان ادامه می دهد.


به گزارش سایت شیک به نقل از مهر، چندی پیش اپل برای تسویه شکایت دسته جمعی گروهی از توسعه دهندگان اپ درباره رفتارهای انحصاری و دریافت کمیسیون ۳۰ درصد از توسعه دهندگان، اعلام نمود ۱۰۰ میلیون دلار غرامت به توسعه دهندگان پرداخت می کند. علاوه بر آن اپل بخشی از محدودیت های این گروه در اپ استور خویش را حذف می کند و به توسعه دهندگان اجازه می دهد به صورت مستقیم با مشتریانشان ارتباط برقرار کنند و روش های پرداخت جایگزین برای آنها فراهم نمایند. همینطور اپل شرکت هایی کوچک توسعه نرم افزار به جای ۳۰ درصد، ۱۵ درصد کمیسیون می پردازند.
اعتراف به شکست یا فرار از مسئولیت
هرچند این خبر سروصدای زیادی به پا کرد و بسیاری آنرا اعتراف اپل به شکست در مقابل توسعه دهندگان نرم افزار قلمداد کردند اما هنوز هم خیلی از کارشناسان معتقدند تغییراتی که اپل می خواهد ایجاد نماید، بسیار محدود هستند. در این میان پلت فرم سوئدی اسپاتیفای هم اعتقاد دارد کاهش محدودیت های اپ استور اپل فقط برای توسعه دهندگان کوچک است و به جنبه های اصلی رفتارهای انحصارگرایانه این شرکت نمی پردازد.
این شرکت در توئیتی در اینباره نوشت: تغییرات جدید اپل هسته اصلی نگرانی های اسپاتیفای و بسیای از شرکتهای دیگر را در بر نمی گیرد.
نگاهی به گذشته و فعالیتهای اپل نشان داده است وادار کردن این شرکت ثروتمند به اطاعت از قانون کار مشکلی است. تابحال قانونگذاران ایالتی و سنای آمریکا لوایح مختلفی برای مقابله با قدرت روز افزون اپل و گوگل بر اپ استور و جهت پشتیبانی از توسعه دهندگان اپ عرضه کرده اند. اما به نظر می آید این تلاش ها یکی بعد از دیگری در مراحل اولیه مختومه شده اند.
این شرکت که ارزش آن حدود ۲.۴ هزار میلیارد دلار است، منابع عظیم مالی در اختیار دارد و پنهانی با استفاده از ابزارهای مختلف از تطمیع و وعده سرمایه گذاری گرفته تا تهدید به از بین بردن مشاغل و غیره تلاش دارد، جلوی تصویب قوانینی را بگیرد که قدرت بی حد و حصر آن در بازارهای اپ را هدف گرفته اند.
تلاش برای توقف لایحه با تهدید
در همین راستا نشریه پلیتیکو در گزارشی به نفوذ و قدرت اپل میان قانونگذاران اشاره می کند. سال قبل هنگامی که اپل می خواست از تصویب دو لایحه در ایالت جورجیا جلوگیری نماید، به سرعت لابی گران خودش را به مجلس قانونگذاران این ایالت فرستاد. این شرکت تهدید کرد در صورت تصویب قانون، پروژه های اقتصادی کلیدی در ایالت را رها می کند و حتی دادگستری کل ایالت را ترغیب کرد تا خواهان اصلاحی به نفع اپل در قانون شود.
دو ماه بعد لایحه که به نظر می رسید بسیار حیاتی می باشد در کمیته قضایی مجلس جورجیا متوقف گردید. رئیس این کمیته قانون را حتی طی جلسه سالانه برای رأی گیری عرضه نکرد و بدین سان لایحه بایگانی شد.
البته تا این حد از لابی گری تهاجمی از جانب اپل قبلاً گزارش نشده بود. این در شرایطی است که تابحال توجه زیادی به الگوی رفتاری اپل در آمریکا و امسال نشده بود. این الگو تقریباً ساده است؛ قانونگذاران ایالتی، لایحه هایی را عرضه می کنند که اپل و شرکتهای فناوری بزرگ دیگر مانند گوگل را وادار می کند تا کنترل خود بر اپ استورهای موبایل را کاهش دهند. ناگهان اپل فشار زیادی به قانونگذاران وارد می نماید و وعده سرمایه گذاری اقتصادی یا تهدید به قطع آن می کند و در نهایت مسیر تصویب لایحه متوقف می شود.
«رجینا کاب» یکی از نمایندگان جمهوریخواه ایالت آریزونای آمریکا است که از لایحه تغییر در اپ استور در مجلس ایالت خود پشتیبانی کرد. اما لایحه مذکور در نهایت در مجلس ایالتی تصویب نشد. او در اینباره می گوید: اپل توانسته با تهدید و پیشنهاد انبوهی پول، قانون را متوقف نماید.
کاب ادعا می کند از مدت ها قبل شیوه فعالیت اپل در ایالت های دیگر را زیر نظر دارد. او می گوید: این شرکت در هر ایالت از روش مختلفی استفاده می نماید اما در کل با قدرت تمام به قانونگذاران مخالفش حمله می کند. اپل در گوشه و کنار پول خرج می کند، مردم این موارد را دیده اند و تصور می کنم قانونگذاران با کمی ترس و لرز می گویند: من کاری به این لایحه ندارم. من نمی خواهم روی آن کار کنم چون تأثیری منفی بر من و آینده ام دارد.
نفوذ اپل فراتر از هر شرکت دیگری
روند بررسی قانون های ایالتی به صورت معمول سریع تر و انعطاف پذیرتر از قوانین دولت فدرال است. این بدان معنا است که بهتر میتوان آنها را بررسی و درباره شان اقدام نمود.
اما قانونگذاران محلی که منابع مالی اندکی دارند با قدرت سنگین لابی گری به چالش کشیده می شوند. چونکه این شرکت لابی گران کلیدی در هر ایالت را استخدام می کند و روی از بین بردن لوایحی تمرکز می کند که به اهدافش صدمه می رسانند.

هرچند گوگل هم با خیلی از لوایح ایالتی مخالف منافعش مقابله می کند اما روش اپل تهاجمی تر است و در چند ایالت قابل رصد است. این در شرایطی است که قبلاً اپل در مقایسه با رقبایش روش لابی گری بی سروصداتری اتخاذ نموده بود.
حداقل ۷ ایالت همچون مینه سوتا، نیویورک، ایلینوی و هاوایی تصمیم دارند قانونی برای مقابله با عملکرد اپل در اپ استور تصویب کنند. نمایندگان دموکرات و جمهوریخواه در مجلس سنای آمریکا هم پیشنهاداتی برای کنترل قدرت اپل و گوگل بر اپ استورها عرضه کرده اند اما اصلاحات قانون فناوری با چالش هایی زیادی روبرو است.
توسعه دهندگان ضد اپ استورها
از سوی دیگر توسعه دهندگان بزرگ اپ همچون «مچ گروپ» (Match Group)، اسپاتیفای هم خواستار تصویب قوانینی ضد اپ استورها هستند.
به عنوان مثال یکی از لابی گران مچ گروپ قانون را به سناتور کاب در آریزونا داد. از طرفی «ائتلاف برای عدالت اپ» ( Coalition for App Fairness) مشغول استخدام لابی گرانی در یالت های مختلف است. این ائتلاف شامل شرکتهای بزرگی همچون اسپاتیفای، مچ گروپ و اپیک گیمز است. اما حتی قدرتمندترین اعضای این ائتلاف منابع مالی وسیعی به اندازه اپل در اختیار ندارند.
اپل قدرتمندترین شرکت جهان است که ارزش آن بیشتر از ۲ هزار میلیارد دلار است و هیچ شرکتی هنوز نتوانسته مانند اپل در ایالت ها پول خرج کند، مشاغل را تهدید کند و سرمایه گذاری های کلان انجام دهد. مخالفان اپل معتقدند این روش ها تاکتیک های غیر اخلاقی هستند و احتمالاً قواعد اخلاقی در ایالت هایی مانند داکوتای شمالی را نقض می کنند.
سواستفاده از قدرت برای ساکت کردن منتقدان
روشی که اپل در پیش گرفته برای شرکتی که حضور آن در عرصه لابی گری عمومی فدرال کم رنگ تر از فیسبوک، گوگل و آمازون است، عجیب به نظر می آید. بعنوان مثال سه ماهه دوم سالجاری میلادی فیسبوک و آمازون هر کدام ۴.۵ میلیون دلار صرف لابی گری فدرال کردند. حال آنکه اپل فقط ۱.۶ میلیون دلار صرف این بخش کرد.
مگان دی موزیو مدیر ارشد «ائتلاف برای عدالت اپ» می گوید: اپل از قدرت خود نه تنها برای محروم کردن مصرف کننده آمریکایی از نوآوری و گزینه های انتخابی بیشتر استفاده می نماید، بلکه آنرا برای ساکت کردن منتقدان و پیشگیری از ایجاد بحث درباره چالش های مهم به کار برده است.
در این میان روش های نفوذ اپل در ایالت های آریزونا و داکوتای شمالی توجه مردم آمریکا را به خود جلب کرد.
هنگامی که قانونگذاران ایالت جورجیا در اوایل ماه فوریه ۲ لایحه برای اپ استورهای گوگل و اپل عرضه کردند، اپل بلافاصله ۵ لابی گر جدید استخدام کرد تا ضد تصویب این لوایح فعالیت کنند.
پس از عرضه لوایح هم لابی گران اپل به قانونگذاران گفتند در صورت تصویب آنها، این شرکت از دو پروژه توسعه اقتصادی مهم در این ایالت کناره گیری می کند. یکی از این پروژه ها سرمایه گذاری ۲۵ میلیون دلاری در کالجی در آتلانتا و دیگری شراکتی چند میلیارد دلاری با خودروسازی کیا برای تولید خودروی اپل در وست پوینت بود.
اپل اظهارات منابع آگاه درباره کناره گیری از سرمایه گذاری را رد کرد. اما به قول افراد آگاه از مذاکرات، این تهدیدها از جانب لابی گران اپل انجام شده بود. در نهایت این قانون وضع نشد.
البته امکان دارد لایحه ایالت جورجیا سال آینده و بعد از اضافه شدن شرایط در ارتباط با یک لایحه جداگانه در مجلس سنا، باردیگر عرضه شود اما به اعتقاد لابی گر یک شرکت تولید کننده نرم افزار، احتمال کمی وجود دارد این لایحه تصویب شود
مخفی کاری اپل برای پیشبرد اهدافش
در ایالت داکوتای شمالی هم اتفاقات مشابهی روی داد. نمایندگان اپل جلسه ای محرمانه با تمام اعضای کمیته های صنعت، تجارت و کار سنا برگزار کردند و هیچ برنامه یا اطلاعات دیگری درباره جلسه منتشر نکردند. کمیته های سنا هم در اینباره اطلاع رسانی نکردند که این امر خود برخلاف قوانین اخلاقی ایالت است. مدت کوتاهی بعد از برگزاری این جلسه مجلس داکوتای شمالی هم ضد لایحه رأی داد.
در ایالت لوییزیانا، اپل پیشنهاد سرمایه گذاری در سیستم آموزشی ایالت را عرضه کرد و از طرفی نمایندگان پشتیبان لایحه را وادار به کناره گیری کرد.
داریل دشوتل یکی از قانونگذاران ایالت لوییزیانا لایحه ای درمورد اپ استورها را پشتیبانی کرد اما در نهایت او توافق کرد لایحه خویش را باز پس گیرد.

با توجه به آنچه گفته شد با بی نتیجه ماندن تلاشهای ایالتی، دولت فدرال بهترین حامی توسعه دهندگان نرم افزار بشمار می رود. سه سناتور ریچارد بلومنتال (دموکرات) مارشا بلکبرن (جمهوریخواه) و ایمی کلوبوچار (دموکرات) در اوایل ماه آگوست قانونی عرضه کردند که اپل و گوگل را وادار می کند به توسعه دهندگان اجازه دهند از اپ استورهای جایگزین استفاده کنند و درباره طرح های قیمتی ارزان تر به مشتریانشان اطلاع رسانی کنند.
ایمی کلوبوچار مدیر کمیته آنتی تراست سنا در اینباره می گوید: فناوری های موبایل به بخشی حیاتی از زندگی انسان تبدیل می شوند و الان پر واضح است که چند دروازه بان محدود بازار اپ را کنترل می کنند و قدرت بی حد و حسابی برای کنترل دسترسی کاربران به اپ ها دارند.
در این میان هنوز معلوم نیست سرنوشت لایحه ای که این سه سناتور به سنا عرضه کرده اند، چه خواهد شد، بخصوص که سنا خواستار پشتیبانی بیشتر نمایندگان جمهوریخواه است.
کاب نماینده ایالت آریزونا اعتقاد دارد احتمال اندکی وجود دارد که عملکرد دولت فدرال در این خصوص سریع باشد. او تصمیم دارد فصل آینده به طریقی لایحه خود برای مقابله با قدرت اپل و گوگل را باردیگر ارائه نماید.
او در اینباره می گوید: صبر کردن راهکار ما نیست. چرا باید منتظر بمانیم و امیدوار باشیم تا دولت فدرال کاری انجام دهد، آن هم وقتی که می دانیم که تابحال آنها قادر به انجام هیچ کاری نبوده اند.


منبع:

1400/06/07
13:11:49
5.0 / 5
1230
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
طراحی سایت شیک
لینک دوستان سایت شیك
طراح سایت شیک